Foto: PantherMedia / Scanpix
Ly Aunapu 29. märts 2017 11:00
Kuidas uuritakse paksuse geeni?

* Geenitest FiguraGen uurib inimese pärilikkusaines DNAs neid geene, mis on seotud ainevahetusega. Näiteks mõnel suurendab süsivesikuterikas toit riski kehakaalu tõusuks, teisele aga mõjub halvasti süsivesikutevaene toit. Geenivariatsioonid annavad infot, kellele missugune toitumine sobib.

* FiguraGen testis analüüsitakse viit geneetilist variatsiooni, mis näitavad, millised on kaalutõusu riskid, kuidas mõjutab kehakaalu rohke küllastumata rasvade söömine, kui suur hulk rasvu ja süsivesikuid toidus võib suurendada ülekaalu riski ning kui palju mõjutab treening rasvade põletamise intensiivsust ja selle mõju kehakaalule konkreetsel inimesel.

* Uuringud, millel geenitest põhineb, on enamasti tehtud täiskasvanutel. Geenid küll elu jooksul ei muutu, kuid ei saa päris kindel olla, kas täiskasvanutel leitud seosed toitumise, kehakaalu ja geneetiliste variatsioonide vahel kehtivad ka lastel.

* Kuna geneetika areneb kiiresti, võib juhtuda, et võib-olla leitakse juurde veelgi geene, mis meie ainevahetuse erinevustega on seotud. Seega peaks uuema ja täpsema teadmise jaoks uuesti geenianalüüsi tegema.

* Geenianalüüsi jaoks ei pea kuhugi kohale minema, DNA analüüsiks kasutatakse suu limaskesta kaapeproovi, mille saab endalt ise hõlpsasti võtta. FiguraGen geenitesti saab tellida Figuurisõprade kaudu (figuurisobrad.ee) või otse laborist (geenitestid.ee). Samuti saab geenitesti osta Südameapteegist ja mõnedest spordiklubidest (näiteks Scala Fitness ja Arigato).

* FiguraGeni kaudu on lasknud Eestis end testida üle 400 inimese. Geenitesti tellivad rohkem naised kui mehed, keskmine vanus on 40.

Väljavõte

60% testi tegijatest on kehakaal vähenenud, kui nad on muutnud oma toitumist.

Allikas: Aire Allikas, IB Genetics OÜ arendusjuht

5 paksuse geeni

FTO – reguleerib rasvade lagundamist (lipolüüsi) ja isu rasvase toidu järele.

Rasvumise risk selle variatsiooni puhul on suurem, kui süüakse rasvaseid ja süsivesikutevaest toitu ning liigutakse vähe. On leitud, et selle geenivariatsiooniga füüsiliselt aktiivsetel inimestel on kehamassiindeks 58% madalam kui füüsiliselt mitteaktiivsetel inimestel. 

PPARG – mängib tähtsat rolli rasvade ainevahetuses ja rasvarakkude diferentseerumisel. PPARG geeni variatsioon näitab, kuidas mõjutab kehakaalu rohke küllastumata rasvade tarvitamine.

APOA2 ja APOA5 geenid – on seotud rasvhapete sünteesi ja metabolismiga. APOA5 reguleerib veres triglütseriidide kontsentratsiooni. Nende geenide variatsioonid näitavad, kui suur hulk toidus sisalduvat rasva võib põhjustada liigseid kilosid. Variatsioonil geenis APOA2 on leitud seos ka suurenenud isuga, eriti rasvase toidu järele.

ADRB2 – rasvade lagundamisega seotud retseptor inimese rasvarakkudes. Reguleerib energia kulutamist. Teatud ADRB2 variatsioon võib põhjustada ülekaalu, kui liialdada süsivesikutega.