Foto: PantherMedia / Scanpix
Silja Siller 9. märts 2017 08:00
Heal personaaltreeneril peab olema mitu vajalikku oskust ja isikuomadust. Olulisimad on laialdased teadmised anatoomiast, füsioloogiast, psühholoogiast ja toitumisest ning pikaajalised kogemused klientidega töötamisel, koostöö teiste treeneritega ja pidev soov enesetäienduseks.

Kindlasti on vajalik, et treener looks just sinu jaoks sobiva harjutuste baasi, kuulaks su soove ja arvestaks sellega, mis sulle meeldib või ei meeldi. Kõik selleks, et hakkaksid soovitatud treeningute või harjutustega tegelema ka iseseisvalt, treeneriga kohtumata.

Hea personaaltreener paneb kokku sulle sobivad harjutused nii, et treening on kasulik, ei ohusta tervist, väldib vigastusi ja tõstab sisemist motivatsiooni. Samuti toetab ta sind treeningu jooksul, korrigeerib harjutuste asendeid ning suudab jälgida ja valida, millal on vajalik lõpetada ja millal on sobiv edasi liikuda. Lisaks sellele peab treener olema hea suhtleja – toetaja, sõber ja käehoidja. Kui sul on soov endale personaaltreener leida, et parimal viisil oma eesmärkide poole liikuda, siis vali treener, kes on tasemel, tunnustatud ka oma töökaaslaste poolt ning kellega saad hästi läbi ja leiad positiivse kontakti.

Liikumine ja treening on vaimseks heaoluks ning terviseks vajalik, ent valesti valitud treening, klubi või treener võib sinu sportimiselamuse negatiivseks muuta ja kasu asemel hoopis kahju tekitada. Positiivsete kogemuste ja elamuste jaoks on oluline leida sulle sobiv koht, ala ning treener. Kindlasti tuleb järgida professionaalseid nõuandeid ning kuulata oma keha. Parim viis iseenda ja teistega hästi läbi saada on olla aktiivne ja treenida endale sobiva koormusega.

Artikkel ilmus väljaande Liikumine ja sport 2014. aasta numbris.