Uudised

Mis on tervislik VANANEMINE? 

Tervisefoorum, 21. veebruar 2017 10:00
Foto: PantherMedia / Scanpix
Igal 90’ndatel või hiljem sündinud noorel on 50% tõenäosus elada vanemaks kui 100 aastat. Seega tuleb tervise peale mõtlema hakata juba kahekümnendates. Mis asi aga on tervislik vananemine ning kuidas seda efektiivselt teha? Just neile küsimustele käisin vastust otsimas sel nädalal toimunud Loodusteaduste Keskuses Cardiffis.

VANEMAEALISED EI LIIGU PIISAVALT

Mitmed uuringud on välja toonud seose parema vaimse seisundi ja kehalise aktiivsuse vahel vanemas eas. Enesetõhususe ja enesekindluse tõus, kaaslaste toetus, suhtlemine ja kodust väljasaamine on vaid mõned positiivsed näited. Dr Hudson üritas kõigile saalisviibijatele panna südamele, et me paneks tähele oma vanavanemaid. Külla minnes pane mängima vanaema või –isa lemmik muusika ja tehke paar tantsusammu. Minge koos välja jalutama. Julgusta neid osa võtma kohalikust sporditegevusest. Ise vanaks saades tahame ju samaväärset kohtlemist. Mis puudutab füüsilist aktiivsust ja tervislikku vananemist, siis verbaalne tugi ja realistlikud eesmärgid võimaldavad me esivanematel seda hästi teha.

HOIAME VANAEMAD JA -ISAD TURVALISES KESKKONNAS

Teiseks, ning ühtlasi väga mõjukaks esinejaks, oli palutud Philipsi toodete edasimüüja Andy Cachaldora. Kuigi võib spekuleerida, et tema pea-eesmärgiks oli põgusalt tutvustada Philipsi tooteid, pani see mind veidike mõtlema tehnoloogiale vanaduspõlves. Suurbritannias on mentaliteet, et kui perel on vähegi võimalik oma vanavanemaid hooldada kodus, siis seda tehakse. Vanade- või hooldekodusse pannakse inimesi veidike vastumeelselt. Kuna aga oma kodus elavate vanavanemate juures ei saa ööpäevaringselt alati keegi olla, soetatakse üks nutikas abivahend. HomeSafe on kaelariputatav häirenupp, mis oskab iga päev indiviidi paremini tundma õppida. See tähendab, et pärast paarinädalast kandmist, annab HomeSafe lähedastele teada, kui vanaemal on kõrge risk näiteks kukkuda. Ta teeb seda läbi kehaliigutuste monitoorimise, joodud vedeliku ja söödud toidu hulga kaudu. Taolised nutikad lahendused on tulevikuteema.

TOITUMINE MASSIDESSE

Minu isiklikult kõige lemmikum osaleja oli Briti Toitumise Seltsi (British Nutrition Foundation) üks vanemteadureid Ayela Spiro. ‘’Vananemine on eluaegne rakkude ja kudede kahjustumine, mis võib lõppeda nõrkuse ja töövõimetusega,’’ rääkis Spiro. Toitained mõjutavad meie genotüüpi ning seega tervist. Antioksüdantiderikas toitumine, eriti Vahemere dieet, on tõestatud kardioprotektiivne ning Alzheimeri tõbe tõrjuv. Nii et vali oma toitulauale palju puu- ja juurvilju, oliiviõli, täisteratoote, kala, marjad, pähklid ja oad. Tervisliku toitumisega saame me palju oma tervise heaks ära teha.

Lisaks sellele, võttis sõna üks pealtvaataja, kes ülistas Jamie Oliveri ja tema tehtud. Kes veel ei tea, siis Jamie on üks maailmakuulsamaid telekokkasid ja restoraniketi omanik. Ta on tuuritanud nii Suurbritannias kui ka Ameerikas ning üritanud tuua tervisliku toitumise massidesse. Tegelikult oleks naiivne arvata, et Jamie on seda kõike üksi teinud. Spiro sõnul on Jamie Oliveri tiimis pea 25 Briti Toitumise Seltsi teadlast ning terviseedendajat. Nii informatsioon, narratiiv kui ka kokkusaamised olid just nende poolt planeeritud.

Kuna noorem põlvkond ei usalda niivõrd enam traditsioonilist meditsiinisüsteemi, vaid pöördub internetti vastuste saamiseks, peab ka toitumisalane kättesaadavus sellega kaasa minema. Just seetõttu on hakatud tegema koostööd kuulsustega, kes propageerivad terviselikku elustiili. Blogijad, Youtuberid, näitlejad ja lauljad omavad modernses maailmas rohkem mõju kui arstid, õed või dietoloogid. Sellel eesmärgil on siin ka Tervisefoorum. Kuhu pöördud sina oma tervisemuredega? Kas pigem arsti või interneti poole?

Loe ka teisi Tervisefoorumi postitusi http://tervisefoorum.ee/category/blogi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee