Uudised

Minijõusaali sünergia - SYNRGY360 

Pamela Eesmaa, 1. märts 2017 16:00
Foto: PantherMedia / Scanpix
Synrgy 360XL seade on kui väike fitnessklubi. Ja see keerulise nimega agregaat juba ühtki lihast kahe silma vahele ei jäta. Proovisime järele!  

Synrgy 360XL seade uues Tallinna spordiklubis Golden Club näeb välja nagu minijõusaal suures jõusaalis. Konksud, köied, lauad, poksikott, kummilindid, horisontaalne varbredel, minibatuut – oot-oot, mis nüüd toimuma hakkab?

Keerulisele nimele vastab keerukas riistapuu. Golden Clubi peatreener Gina Laagus rahustab katsejänesed maha. “Alguses teeme sooja, seejärel läbime Synrgy seadmel esimese ringi harjutusi ning siis on väike paus, läheme joome kohvi ja tuleme tagasi,” pilgutab Gina silma ja naeratab kavalalt. Mul on tunne, et see kohvipaus jääb siiski ära.

Soojendus ja kartul

Gina näitab ette üheksa harjutust, raskemad ja kergemad variandid. Igat harjutust on üks minut ja järgneb 15 sekundit puhkust järgmise harjutuse juurde liikumiseks. Alustuseks teeme ringis sooja: jooks kohapeal, harki-kokku hüpped, sirutused. “Kas see on tõesti vaid soojendus?” oigab juba üks osaleja. Vaatan pulssi – 175, ja kurdan mõttes kaasa. Kaks tundi tagasi söödud kartul hakkab küljes pistma. Võtan soojendustempo teistest poole aeglasemaks. Laisa elu on kerge!

Paariminutilisele soojendusele järgneb ringmäng ümber Synrgy seadme. Igaüks valib ühe harjutuse, millega ringtreening algab. Alustan plaadile hüppamisest. Sipsin ja liuglen kergelt nagu lumehelves ning harjutus tundub päris kerge. “Hüppa ikka täistallale,” soovitab Gina ja jookseb järgmiste juurde asendeid parandama.

Plärts-plärts-plärts, hüppan nüüd astmele nagu elevant. Nii on tunduvalt raskem ja mu pulss kinnitab sama. Päeva kõige pikem minut on läbi ja liigun köite juurde. Köite materdamine tundub lausa puhkusena, kuid Gina näeb juba kaugelt mu kergendunud nägu. “Kiiremini-kiiremini, jõulisemalt!” Kes oleks võinud arvata, et vaibakloppimist meenutava harjutusega võib pulsi 180 peale visata?

Harjutamine tasub end ära 

Kolmanda harjutusega saabub mulle kerge hingetõmbemoment. Asetan jalalabad aasadesse, jätan jalad nööripidi õhku ja võtan sisse toenglamangu. Igahommikune viieminutiline küünarvarstoenglamang ehk plank on end lõpuks ometi ära tasunud! Loomulikult ei jää ma ka seekord märkamata. “Puusad kõrgemale ja hakka nüüd jalgu kõhu alla kõverdama,” tormab Gina taas elu raskemaks tegema.

Neljas etapp: selg vastu seina, poolkükk ja loobin topispalli batuudile. Lõpuks puhkus! Ai, pagan, jälle olen teolt tabatud! “Võta ikka sügavam kükk, vot! Veel madalamale!” juhendab Gina. Kuidas ta selle minuti jooksul jõuab kõiki inimesi jälgida? Sügavas kükis hakkavad kintsud värisema ja loen pitsitatud kõriga sekundeid kaasa, millal see minut ometi lõpeb.

Viies etapp: kükist hüpped õhku või lõuatõmbed. Fotograaf upitab mu ülikõrge kangi otsa ja jään sinna mõnusalt rippuma nagu banaan. “Ja nüüd hakkad jalgu kõverdama,” kuulen Gina tuttavat häält.

Kuuenda harjutusega valin plokil kõige kergemad raskused ja hakkan bosul nööre tõmbama. Seekord pole treenerilgi midagi ette heita.

Samuti kulgeb ladusamalt rööbastel triitsepsi kõverdamine, mida ma suudan küll vaid mõne millimeetri jagu teha. Hüpe kükki ja toenglamangusse, sealt edasi rööbastele tuleb palju paremini välja.

Tehtud trenni tibud

Eelviimaseks harjutuseks jääb poksikoti tagumine – vaieldamatu lemmik! “Põruta nüüd! Kujuta ette oma vaenlast!” kannustab Gina. Meenutan kunagist poksitrenni ja äsan kuis jaksan. On tasavägine matš!

Viimaseks harjutuseks seon keha ümber tugeva kummilindi ja harjutan sellega jooksusammu ette ja pidurdamisega tagasitulekut. Meeldiv lõpp raskele ringile.

Üks noormees toob topsikuga juua ja kaanin selle ühe sõõmuga tühjaks. “Ja läheme aga uuele ringile!” hüüatab Gina entusiastlikult. Osalejad mõmisevad, kuid keegi ei vaidle vastu. Tavapärases Synrgy 360XL treeningus läbitakse kolm sellist ringi, millele järgneb rahulik ja mõnus venitus.

Tibud võib ette lugeda järgmisel päeval. Valusaks jäid õlad, biitseps, käsivarred, sääred, rinna- ja kõhulihased, tuhara- ja seljalihased. Minijõusaalist tekkinud sünergia suutis materdada terve keha läbi.

45minutilise Synrgy 360XL energiakulu 50kilosel naisel on 444 kalorit.

Artikkel ilmus Tervis Plussi 2013. aasta aprilli numbris.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee