Tervisefoorum 16. veebruar 2017 16:00
Umbes 75% meie keha pindalast on kaetud rikkaliku valiku bakteritega. Peale vitamiini sünteesi, pärmseene tõrjumise ja immuunsüsteemi ergutamise on bakterid vajalikud veel paljudel põhjustel. Kätte on aga jõudnud olukord, kus antibiootikumide ületarvitamise tagajärjel eksisteerivad ravimitele resistentsed bakterid. Martin Blaseri teos ‘’Missing Microbes’’ kiikab põnevate peatükkidega mikroobide maailma, jättes lugeja kergelt öeldes pahviks.

#1 ANTIBIOOTIKUMIDE ANDMINE KARILOOMADE NUUMAMISEKS TULEKS LÕPETADA

Teise maailmasõja lõppedes kaotas ravimitööstus suure osa oma käibest. Kuna haavata saanud sõdurite arv langes drastiliselt, kadus ühtlasi ära turg, kuhu medikamente saata. Kiiresti avastati, et loomad, kellele manustastati subterapeutilises koguses antibiootikume, kasvasid toekamateks ja lihaselisemateks, kui need, kes olid ravimitevabal söödal. Ravimitööstuse jaoks oli kasumlikum müüa antibiootikume pigemtonnide viisi talupoegadele kui haiglatele milligrammides. Mõjusa lobitöö tulemusena on Ameerika Ühendriigid jõudnud punkti, kus umbes 70-80% kogu müüdud antibiootikumidest kasutatakse vaid üheks ja ainsaks eesmärgiks – loomade nuumamiseks. Nii põllumajandus- kui farmaatsiatööstused pole nõus avaldama täpsemaid andmeid antibiootikumide manustamisviisidest ega ka -kogustest. Kas siis loomade tervis ei ole väärt ausat praktiseerimist?

2013. aastal viis Ameerika Tarbijakaitse Ühendus läbi üleriigilise lihatoodete testimise. Tulemused olid šokeerivad. Üle pooltest poodides testitud kalkuni-, veise- ja sealihast sisaldasid antibiootikumiresistentseid baktereid. Lisaks sellele leiti, et 87%-l supermarketites müüdavast lihast leiti nii antibiootikumiresistentseid kui ka standardseid enterococcus baktereid, mis viitavad fekaalsele saastumisele. Kuna kaks tüve just neid baktereid, Enterococcus faecalis ja Enterococcus faecium, on Ameerika haiglate intensiivravi peamised infektsioonide põhjustajaid, ollakse arvamusel, et patsiendid on need resistentsed vormid toidu kaudu saanud. Päris hirmutav, kas pole!

*Õnneks on aastast 1999 Euroopa Liidus antibiootikumide kasutamine loomade nuumamise eesmärgil keelatud. Kuid see ei tähenda, et ravimeid põllumajanduses üldse ei kasutata.

#2 RASEDUSEAEGNE ANTIBIOOTIKUMIKUUR JA KEISRILÕIGE – KAS PARIM VALIK?

Mikroobid mängivad raseduse ajal olulist rolli. Näiteks on reproduktiivses eas naiste tupekanalid kaetud piimhappebakteritega, mis muudavad sealse keskonna happelisemaks. Piimhappebakteril on tugevatoimeline pärssiv toime, tänu millele pakub nende kohalolek naisele kaitset erinevate infektsioonide eest. Ega siis muidu soovitata peale antibiootikumikuuri probiootikume võtta. Sünnituse ajal, kui mikroobidevaba beebi satub esimest korda oma ema nahaga kontakti, tervitab teda piimhappebakterite koloonia. Esimeste hingetõmmetega, neelab vastsündinu alla vedelikku, mis sisaldab ema erinevaid baktereid aga ka väljaheidet. Kuigi selline asjade kulg tundub natuke ebahügieeniline, ei saaks too protsess olla rohkem ideaalne: beebi seedekulgla ja nahk varustatakse vajalike mikroorganismidega.

Piimhappebakter aitab lagundada rinnapiimas olevat laktoosi, aktiveerida vastavaid geene ja alustada jõulist seedekulgla koloniseerimist. Kuude möödudes lisandub lapse soolestikku rikkalik valik baktereid emalt, isalt, vennalt, õelt, vanaemalt, vanaisalt. Kriitilise tähtsusega on mitmekesistada lapse mikrofloorat kolme esimese eluaasta jooksul, kui rajatakse tema metabool-, immun- ja närvisüsteemide vundament. Bakterite rikkalikkus ja proportsioon lapse seedekulglas mõjutavad ta elu vanaduspõlveni.

Eelnevast hoolimata on tänapäeval nii keisrilõige kui ka laialdane raseduseaegne antibiootikumide võtmine saamas normaalsuseks. Nagu mainitud, saab laps loomuliku sünnituse tagajärjel esimese kokkupuute ema sünnikanalites elutsevate bakteritega – Lactobacillus, Prevotella, Sneathia. Need, kes näevad ilmavalgust tänu keisrilõikele, koloniseeritakse hoopis stafülokokkide, korünebakterite, propioonbakterite poolt. Ignoreeri neid keerulisi nimesid. Tähtis, on teada, et nendel bakteritel pole mingit seost ema tupega, vaid need paiknevad arstide/õdede nahal, tööpindadel või pesudel. Sama juhtub, kui rasedad naised läbivad antibiootikumikuuri. Sellisel juhul on ema sünnikanali mikrofloora teisenenud, mis samuti lastmõjutab. Hilisemas elus võivad lapsel välja kujuneda erinevad toiduallergiad ja -talumatused, probleeme kehakaaluga aga ka nõrk immuunsüsteem.

*Autor mainib ära, et erakorralised keisrilõiked ning antibiootikumid on õigustatud, et päästa ema või lapse elu. Pigem räägib ta kättesaadavate protseduuride kasutamist mittevajalikel juhtudel.

#3 ANTIBIOOTIKUMIRESISTENTSETE BAKTERITE OHJAMINE ON MEIE ENDI KÄTES 

Antibiootikumide ületarbimine ja keisrilõike sõltuvus on probleemid, millele tuleb kiiremas korras lahendus leida. Esiteks - tehtud kahju tagasi ei pööra, vaid peame vaatama tulevikku. Igaüks meist peaks võtma personaalse vastutuse antibiootikumide tarbimise suhtes. Perearsti survestamise asemel peaksime laskma neil rahus oma tööd teha. Hea meditsiini põhimõte on ‘ära tee kahju’. Seega, kui su arst arvab, et antibiootikumi kuur ei ole hetkel veel vajalik, oleks kasulik paar päeva ootada.

Teiseks - tervisehoiu ajalimiit ei võimalda arstidel patsientidele põhjalikku läbivaatust teha. Kiirem on kirjutada mõni tablett või salv. Paljud meditsiinitöötajad üritavad olemasolevale süsteemile vastu töötada, aga tendentsi ravimite väljastamiseks on raske muuta.

Kolmandaks - tavainimene ei tohiks antibakteriaalseid tooteid üle tarbida. Enamus baktereid meie nahal ja kehal on meiega sümbioosis ehk siis meie anname neile elupaiga ja nemad tõrjuvad kahjulikke baktereid. Seda võib vist nimetada viigiks. Tavalisest veest ja seebist enda puhastamiseks piisab. Desinfitseerivad kätepesuseebid on vajalikud meditsiinitöötajatele haiglates.

Neljandaks - kui võimalik, vali normaalse raseduse lõppedes loomulik sünnitus. Tööots, sõbranna sünnipäev või hirm valu ees, ei kaalu üle loomuliku sünnituse kasulikkust – laps tänab sind hiljem. Oleme targemad ja ärme lase ravimitööstusel endile pähe istuda.

Olin raamatut lugedes pidevas hämmingus. Kas me tõesti oleme lasknud asjadel nii kaugele areneda? Kui need paar tarkusetera sind kütkestasid, siis haara raamat ja loe edasi. Tegelikult oli teoses kokku 16 kaasahaaravat peatükki. Treenime koos oma teadmiste musklit!