Uudised

Hunt Kriimsilm JÜRI NAEL aitab inimesi Tai massaažiga 

Kadri Kütt, 14. veebruar 2017 13:09
Foto: Aivar Kullamaa
Alati särav ja positiivne ning energiast pulbitsev koreograaf Jüri Nael (41) mõjub kaasmaalaste seas lausa eksootilisena. Nagu igal mündil, on ka Jüril teine pool. Oma kiires ja kirevas elus hoiab ta tasakaalu, aidates inimesi näiteks Tai massaažiga.

Seitse aastat tagasi pühkis Jüri Nael kodumaa tolmu jalgadelt ja asus õppima Londonisse. Praegu osaleb ta õppejõuna mitme ülikooli tegemistes Inglismaal, Ameerikas ja Eestis.

Kõige loomingulise ja pedagoogilise kõrval on Jüri elus aga olulisel kohal vaimne, teiste inimeste aitamisele suunatud külg.

Vigastusest massaaži õppimiseni

Kui Jüri 2010. aastal libastus ja selja n-ö ära tõmbas, proovis ta ühe abinõuna Tai massaaži. Olles üllatunud, kui kiiresti ja efektiivselt see aitas, tekkis tal huvi seda ka ise õppida. Londonis tegutsevas Tai massaažisalongis soovitati talle kõige prestiižsemat massaažikooli – Wat Pho Tai traditsioonilist meditsiinikooli samanimelises templis Bangkokis.

Jüri võttis reisi ette ja läbis samal aastal viienädalase intensiivkursuse. Pärast esimest reisi on ta end igal aastal Tais täiendanud – mullu suisa neljal korral!

Tai massaaži on Jüri nüüdseks õppinud mitmes koolis ja eri meistrite käe all. Peamiselt on ta käinud Bangkokis ja Chiang Mais, sest just seal asuvad parimad koolid ning meistrid. Kui Bangkokis õpetatakse akupunktuuril põhinevat “kuninglikku” Tai massaaži, siis Chiang Mais pigem joogavenitustel rajanevat “küla” massaažitehnikat.

Enese pidev täiendamine on tingitud soovist inimesi ravida, see aga nõuab erinevate tehnikate õppimist ning tunnetuse parandamist. “Mida kauem sa seda õpid ja teed, seda paremini suudad inimesi aidata,” ütleb Jüri.

Tais olles liha ei söö

Tais veedab Jüri suurema osa ajast õppimise lainel. “Kui juba nii kaugele minna, siis tuleb reisist ju ka maksimum võtta!” teatab Jüri.

Kui talle jääbki Tais mõni vaba päev, põikab ta vahelduseks kuhugi kokakooli. Eriliseks kokaks ei ole Jüri end küll kunagi pidanud, aga talle meeldib köögis katsetada. Ranged täpsete mõõtmistega retseptid pole tema teema, Jüri eelistab fantaseerida ja naudib protsessi.

Rohkete reisimiste ning osaliselt ka elustiili ja suhtumise tulemusena on Jüri õppinud oma keha paremini kuulama. “Tais käies ei soovi ma näiteks liha süüa. Keha lihtsalt ei taha ja kõik,” toob Jüri näite.

Tervisliku toitumise vallas on üheks tema lemmikuks kujunenud smuutid. Jüri soovitab proovida näiteks rohelist smuutit (salat, seller, kurk, avokaado) ja kookose-kaneelismuutit.

Teadmishimuline ja põhjalik

Paralleelselt Tai massaaži õpingutega täiendas Jüri end ka spordimassaaži vallas ning lõpetas 2013. aastal Londoni spordimassaažikooli. Aastase intensiivse õppe juurde kuulus praktika ja nii sai alguse Jüri kui massööri karjäär. Esialgu sotsiaalmeediasse riputatud üleskutse tulla tasuta massaaži kulmineerus sellega, et kooli nõutud 100 massaažitunni asemel tegi Jüri üle 400. Tulijad olid rahul ja nii jätkas Jüri oma massaažitoaga ka pärast kooli lõppu.

Nüüd tunnistab Jüri, et Tai massaaži võtted meeldivad talle isiklikult kõige rohkem, kuigi selle massaaži õpingute juures jäi tema jaoks puudu anatoomia, füsioloogia ja patoloogia põhjalikumast tundmaõppimisest. Spordimassaaž andis küll tugevama meditsiinilise tausta, kuid seal tegeletakse spetsiifilise probleemiga, Tai massaažis aga hoolitsetakse keha ja vaimu eest tervikuna.

“Isegi kui klient tuleb massaaži hüppeliigese venitusega, tegeletakse sessiooni ajal terve ta kehaga, et energia voolaks, keha lõdvestuks ja paranemine saaks alata,” selgitab Jüri.

Näha inimest kui tervikut

Möödunud sügisel võttis Jüri vastu otsuse taas õppima asuda ja nüüd tudeerib ta lisaks teatrialastele doktoriõpingutele Londonis ka osteopaatiat. Pärast eri massaažiliikide omandamist soovis ta süvendatud süsteemset õpet ning osteopaatia filosoofia ja arusaamad sobisid talle.

“Osteopaatias nähakse inimest kui tervikut. Haiguse võib avastada igaüks, aga peamine on leida tee tagasi tervise juurde ja seda ei saa teha patsiendi enda panuseta,” on Jüri arvamusel. Osteopaatia on ala, mis on muutumas Inglismaal ja mujal Euroopas üha populaarsemaks ning leidmas oma kohta haiglate ja perearstikeskuste juures kõrvuti füsioteraapiaga. Pärast kooli lõpetamist soovib Jüri siiski iseseisvalt praktiseerida, sest talle sobib vastastikusel usaldusel põhinev personaalne lähenemine.

Jüri on valinud enda jaoks täiesti uue valdkonna ja sukeldunud meditsiinilisse haridusse. “Hommikul esimene ja õhtul viimane asi, mida näen, on anatoomia-füsioloogia-patoloogia raamatud,” tunnistab ta.

Ometi tunneb Jüri, et valitud uus õpe, pooleliolev doktorantuur, loomingulised projektid ja õpetamine ei sega üksteist. Vastupidi – need tegevused inspireerivad vastastikku ning võimaldavad tal leida uusi seoseid ja vaatenurki.

Abiks teistele, kosutuseks iseendale

Jüri teeb massaaži südamega – see pole tema jaoks mitte lihtsalt rahateenimise viis, vaid energeetiline ja spirituaalne tegevus. Eri massaažide ja sinna juurde kuuluva õppimine on teda mitmes mõttes muutnud.

“Suudan paremini oma tegemistesse ja enda ümber olevatesse inimestesse süveneda,” tunnistab Jüri. “Ma elan ja olen hetkes ning justkui distsiplineerin end massaaži kaudu.”

Ta meenutab, et tema kui aktiivse inimese mõtted hüplesid varem sekundi murdosa jooksul ühelt teemalt või tegevuselt teisele. Nüüd aga, kui ta millelegi konkreetselt keskendub, suudab ta kõik kõrvalise välja lülitada.

Jüri tunneb, et inimene peab kogu aeg arenema ja endale väljakutseid esitama. Seetõttu käib ta siiani mitu korda aastas end Tais täiendamas, kirjutab doktoritööd, õpib osteopaatiat, õpetab Inglismaal, Ameerikas ja Eestis, peab Londonis oma massaažisalongi ning korraldab mitut riiki ühendavaid loomingulisi projekte.

Jüri Nael kui Hunt Kriimsilm

  • Füüsilise teatri õppejõud Inglise Kuninglikus Draamakunsti Akadeemias
  • Näitlemise ja füüsilise teatri dotsent Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias
  • Koreograafia külalisõppejõud Tallinna Ülikoolis
  • Koreograafia külalisõppejõud Jacksonville’i Ülikoolis (Florida, USA)
  • Tai massaaži õpingud: Wat Pho tempel, massaažikool Sunshine, massaažikool ITM, Quantum Metta massaažikool
  • Tudeng Briti osteopaatiakoolis (British School of Osteopathy)
  • Doktorikraadi õpingud Londoni Ülikoolis teatri ja draama valdkonnas
  • Neli magistrikraadi tantsu- ja teatriteaduse valdkonnas Inglismaa ja Hollandi ülikoolidest
  • Bakalaureusekraad Viljandi Kultuuriakadeemiast koreograafia erialal

Oluline on patsiendi enda panus

Jüri Nael: “Osteopaatia üritab inimese probleemidest aru saada tema igapäevases kontekstis – milline on tema elu ja mis on võimalikud probleemide allikad. Põhjuste väljaselgitamine on osteopaatia peamine ülesanne.

Ka ravi aluseks pole ainult konkreetse sümptomi likvideerimine, vaid selle põhjuse väljaselgitamine ning edasine vältimine. Manuaalteraapilises ravis keskendutakse küll vereringe, närvide, lümfide vabastamisele ning liigeste ja selgroolülide manipulatsioonile, kuid sama oluline on ka patsiendi enda panus oma igapäevaste harjumuste muutmisel.”