Jaga:     
Uudised

ALUSELINE toitumine on soolapuhumine? (8)

Pole enne olnud päeva, kus oleksid näpud nii kirjutama sügelenud kui täna. Muidu kihelevad ka, aga täna kohe eriti. Paari päeva eest uue postituse taustlugemise ajal komistasin puhjuhustlikult otsa aluselise toitumise põhitõdedele. Ma olin sellest varem kuulnud küll, aga polnud mahti väga süveneda. Enim šokeeris mind tõsisasi, et Eesti üks populaarsemaid tervisliku toitumise veebilehti jagas otsest aluselise dieediga seotud valeinformatsiooni. Paanikahoo vältimiseks ma nime avalikult suure kella külge ei pane, küll aga olen neid sellest avastusest teavitanud. Üritan läheneda teemale võimalikult konstruktiivselt, et see kedagi otseselt ei solvaks. Seega, on käes aeg võtta luubi alla populaarsust koguv trendidieet, milleks on aluseline toitumine. Mis sa arvad, kas see suund on teaduspõhine meditsiin või pelgalt soojapuhumine?

HUVITAVAD PSEUDOVÄITED

‘’Juba mitu sajandit oleme olnud teadlikud, et aluseline toit on hea meie keha pH-le. Näiteks ei saa vähk areneda aluselises keskkonnas, kus pH on rohkem kui 7.36. Seega süües vaid aluselist toitu, suudame ravida põletikke, erinevaid valusid, tselluliiti, kortse, seenhaigusi, rahutust, külmi jäsemeid, naha- ja kaaluprobleeme ning allergiaid,’’ väidab eelnevalt mainitud veebilehe artikli autor. Et vürtsidada lugeja päeva mõne huvitava detailiga lisab kirjamees veel ühe kummastava avastuse: ‘’Vere pH tasakaalutus (liiga happeline või aluseline) mõjutab otseselt keharakkude ainevahetust. See toob kaasa haigused.’’ Seda lugedes jäin korra mõttesse. Kas ma olen ikka ülikooli füsioloogiaga seotud materjalid omandanud ja mõistan, et see on lausvale või on artikli autor olnud nahaalselt veenev?

VERE pH-d REGULEERIVAD KOPSUD, NEERUD JA PUHVERSÜSTEEMID

Õpikus uuesti tuhnides sain kinnitust, et ideaalne vere pH on 7.365 ning püsib väga kitsas vahemikus 7.35-7.45. Ehk siis võib öelda, et veri on nõrgalt aluseline. Kui vere pH peaks nihkuma antud piiretest kummalegi poole välja, võib patsient piltlikult öeldes hakata oma testamenti kirjutama, sest kooma ja surm on ravimata alkaloosi ja atsidoosi tagajärjed. Et tulemuslikult hoida vere happe ja aluse tasakaalu kontrolli all, on kehal selleks kolm erinevat mehhanismi.

Esimeseks happe-aluse tasakaalustavaks mehhanismiks on kopsude kaudu süsihappegaasi väljutamine. Süsihappegaas – millele nimigi vihjab on nõrk hape – on ainevahetuse üks jääkainetest, millest keha vabaneb väljahingamise kaudu. Juhul kui teeme trenni, kasutavad lihased energia tootmiseks rohkem hapnikku, seega tõuseb süsihappegaasi kontsentratsioon veres. Kuna meie aju mõõdab lakkamatult mööduva vere pH-d, tabatakse sellisel juhul tasakaalu väike nihe atsidoosi (happelisuse) poole kohe ära. Kopsude gaasivahetus intensiivistud nii et toimuvad kiiremad ja sügavamad hingetõmbed. See taastab vere pH minutitega. Kui kopsud jäävad omadega natuke jänni, tulevad appi neerud.

Sageli auga väljateenitud aupaistest ilma jäetud neerud tasakaalustavad vere pH-d aluseliste ühendite imendumise ning happeliste ühendite eritamise kaudu uriinis. Seda teades, tuleb esile tõsta fakti, et toitumine võib tõesti muuta uriini, kuid mitte vere pH-d. Näiteks süües igapäevaselt liha ning loomseid toite, saab keha rikkalikult (loe: rohkem kui tegelikult vaja) kõrge bioloogilise väärtusega valku. Need seeduvad omakorda aminohapeteks, mida keha ei suuda omastada üle 100g. Seega, väljutatakse uriini kaudu ülejäänud aminohapped, millele nimigi viitab on nõrgad happed. Mida rohkem on aminohapetele sarnaseid nõrku happeid uriinis, seda madalam uriini pH. See käib nüüd ainult uriini, mitte vere pH kohta. Uriini happelisuse tõika kasutab aluselise toitumise armee osavalt ära öeldes: ‘’Tasakaalustatud uriini pH = tasakaalustatud vere pH = tasakaalustatud tervis.’’ Ilmselt juba taipad, et see on pelgalt pluff, sest terve inimese vere pH ei sõlti uriini pH-st.

Viimaseks, kuid mitte vähemolulisemaks mehhanismiks on erinevad puhversüsteemid veres, mis kaitsevad ootamatu happelisuse või aluselisuse eest. Ilma keemiasse laskumata võid lihtsalt meelde jätta, et kehal on olemas nii aluseliste kui ka happeliste ühendite tõrjujad, mis neutraliseerivad nende mõju.

Seega, kui sa oled neeruprobleemideta terve täiskasvanu, ei tohiks su kehal tekkida probleeme pH tasakaalu hoidmisega. Kahjuks või õnneks ole toitumisega vere pH-d võimalik ei aluselisemaks ega happelisemaks muuta. Kuna uriini pH ei väljenda keha terviklikku happelisust, võid lakmuspaberile sirtsutamisest heaga keelduda. See ei ole sarkastiline nali, sest paljud aluselise toitumise järgijad kasutavad uriiniribasid enda keha pH mõõtmiseks. Sina oled teadlikum ja võid auga öelda, et see müüt on murtud.

ALUSELISE DIEEDI ALGATAJA ON PETIS

Aluselise dieedi algataja Robert Young, kes on ühtlasi Ameerika kurikuulsaim loodusravitseja, määrati 2017. aasta jaanuarist vangi. Süüdistusteks osutusid loata meditsiini praktiseerimine ja haavatavate patsientidega manipuleerimine. Lisaks sellele avastati, et tema kaks doktorikraadi on ilma õppekava sooritamata raha eest ostetud. Mõlemad, nii ülikoolid kui ka kursused on maailmas mitteakrediteeritud. Sellest hoolimata on Young kirjutanud lugematul hulgal raamatuid, ülistades aluselise toitumise ravivat toimet.

Paljud viimase staadiumi vähihaiged valivad traditsioonilise meditsiini asemel Youngi ravimeetodi. Üks ravikuur maksab umbes 70 000€, mis annab veidi aimu tema topeltmoraalist. Youngi praktiseerimine on vastuolus modernse meditsiini dogmadega. Tema loogika kohaselt ei suuda vähirakud aluselises keskkonnas ellu jääda. Sestap on ta otsustanud ravida vähihaigeid soodalahuse süstidega ning ekstreemselt piirava dieediga, et muuta vastavalt siis vere ja uriini pH aluselisemaks. Selle abil toimub väidetav tervenemine. Kuigi tema teotahe ning ettevõtlik vaim võivad modernse meditsiini teadmisi keha pH-st kahtluse alla seada, puudub tal vastav haridus ja teaduspõhised teadmised. Unustatud on tõsiasi, et peale vähirakkude, ei suuda ka organismi teised keharakud väga aluselises keskkonnas elada. Tema ravi käigus on surnud mitu inimest.

Peale Youngi visatakse sageli aluselisest dieedist kõnelevatesse artiklitesse ka Nobeli Preemia laureaadi Otto Heinrich Warburgi nimi. Väidetavalt avatastas ta, et vähirakud saavad alguse hapnikuvases ja happelises keskkonnas. Seega, kui muuta rakuvaheline vedelik aluselisemaks ning hapnikurikkamaks, siis toimub paranemine? Ikka öeldakse, et kui asi tundub liiga hea, et tõsi olla, siis ilmselt ta ongi. Warburgi tegelikuks avastuseks oli, et vähirakke ümbritsev keskkond on hapnikupuudulik, kuna enamus hapnikumolekule kulub energia tootmiseks. Aastaid hiljem on Warburg kinnitanud, et ei hapnikusisaldus ega pH pole vähitekitajateks. Süüdi on hoopis kehavõõrad toksiinid. Kahjuks on tema sõnu ja teadusuuringuid alatult väänatud erinevatele autorile soodsas suunas.

Kui sina või su lähedane on kokku puutunud vähiga, siis mõistad hingevalu, mis sellega kaasneb. Meeleheitest prooviks ära kõik olemasolevad ravimeetodid. Nii ebamugav kui see ka poleks, johtub eelnevast, et aluselise toitumise ja vähi ravimise illusioon on pelgalt ühe mehe väljamõeldis. Eestis on tipptasemel onkoloogid, kelle soovitusi tuleks tegelikult järgida.

MIS ON ALUSELISE TOITUMISE PÕHITÕED?

Kuigi sa juba tead, et aluselisel dieedi mõnel aspektil ei ole tõepõhja all, vaatame huvi pärast, mida see endast hõlmab. Nagu ennist mainitud, on aluseline toitumine ehitatud ümber rabavalt geniaalse idee – hoia keha pH tasakaalus, sest see aitab vältida/ravida tervisemuresid. Iga seeditud toit mõjub organismile vastavalt oma olemusele kas happeliselt või aluseliselt. Vaatame aluselise dieeti järgija tavapärast toiduvalikut.

Söö neid aluselised toite: Aluseline vesi, lau sortiment puu- ja juurvilju, pähklid, oad ja läätsed. Lisaks sellele soovitatakse regulaarsel detoxida ehk siis kehast mürke väljutada.

Näited: Peet, porgan, kaalikas, maguskartul, sibul, küüslauk, brokoli, lillkapsas, rohelised oad, herned, hirss, läätsed, pähklid, avokaado, kurk, tomat, seemned.

Väldi neid happelisi toite: Liha, kala, piimatooted, erinevad kastmed, teraviljad, alkohol, kohvi, töödeldud toit ja suhkur.

Näited: Suhkur, maiustused/magustoit, liha, valge jahu, piimatooted (juust), töödeldud valmistoit, karastusjook, energiajook, kiirtoit, kartul, kuivatatud puuviljad, seened.

KASUTAN LOOGIKAT

Peale selle, et aluselise toitumise liikumise looja oli isehakanud soolapuhuja ning puuduvad teaduslikult põhjendatud alused haiguste ravimiseks, on dieet ise väga tervislik. Tarbida tuleks peamiselt taimset toitu, eelistatavalt laia valikut, vältida suhkru ülesöömist, vähendada töödeldud toidu osakaalu, teha trenni ja tarbida vähem alkoholi. Kõlab nagu iga dietoloogi professionaalne soovitus näiteks kaalulangetajale. Kui tarbida peamiselt taimset toitu, vältida suhkruga maiustamist, teha trenni ja tarbida vähem alkoholi, on kaalulangus, nahakonditsiooni ja enesetunde paranemine pea alati garanteeritud. Keha pH ei mängi siin rolli. Sellest hoolimata ei paneks ma tervele aluseliselt toitujale kätt ette – mida tervislikum dieet, seda parem! Kui aga proovitakse vaid aluselise toitumisega vähki või neeruprobleeme ravida, tuleb kahjuks sekkuda. Selline ravimeetod ei ole teaduspõhine.

Kuigi aluselise toitumise mõiste on veelgi laiem, jõudsime tuhande sõnaga enam-vähem alfast oomegani. Peale müütide murdmise võid täna meelde jätta ka tõsiasja, et internet on täis väärinfot ning kõike sinisilmselt uskuda oleks patt. Kui sinu arvamus minu omaga ei ühildu, siis tule ja lõika mõni kõri. Seniks aga ootan kommentaare, mis on sinu kokkupuuted aluselise dieediga? Kas oled ise proovinud seda järgida ja üritanud mõnda haigust ravida?

7 kommentaari

K
komm  /   16:59, 12. veebr 2017
Päris kindlasti on organismi tervis parem kui ülekaalus on aluselist jääki tekitavate toiduainete söömine. Olen aastakümneid (alates a. 1982 üleminekust taimetoitlaseks) oma organismi kõrvalt jälginud ja mind sellised artiklid rööpast välja ei aja. Kindlasti on efektiivsed kiired sekkumised sooda tarbimisega kui vaja vähki haigestunud ravida. Sülje testimine apteegist ostetud lakmusribadega näitab söögisooda õige kasutamise alates kiiret tõusu tugevast happelisest seisust aluseliseks. Olen alati tundnud enesetunde olulist paranemist peale seda kui söögisooda joomisega õigel viisil viin happelisest seisust aluseliseks. Paar tervisehäda mis ei ole nii hullud, et peaks meie igavesti saamatu meditsiinisüsteemi poole pöörduma, tõmbuvad kohe tagasi ja lähevad isegi meelest sest sümptomid kaovad. Söögisooda puhul olevat probleemiks see, et see pidavat sadestuma organismi. Ma ei tea kas see vastab tõele. Olevat olemas mingi puhastatud sooda mida kasutatakse inimese päästmisel vähist.
Aluselise- ja näiteks söögisoodaga organismi tugevast tasakaalutusest happelise poole väljatoomise propageerijaid on ortodokse medistiini poolt alati rünnatud ja isegi vangi pandud korrumpeerunud kohtusüsteemi abil. See iseenesest on veel köömes sest praegust on big pharma alustanud näiteks holistilise ravi pakkujate mõrvamist. Viimaste aastate jooksul on "sooritanud enesetapu" või lihtsalt mõrvatud praeguseks juba ligi 60 arsti kes propageerivad holistilist meditsiini. Lääne eliidi ajupesu esilehekülg google pakub ootuspäraselt kõige esimeseks lugemiseks kogu teema ümbelükkamise....mis on nii etteaimatav.
J
jajahahah  /   17:34, 12. veebr 2017
Tema ravi käigus on surnud mitu inimest ja modernse ravi käigus...
K
Krika  /   16:03, 8. jaan 2018
Kõik, kes on surnud, on hapukurki söönud! See on samahea väide! Tema tuhandetest abistatutest MITU - mis % see teeb? Kui inimesed pöörduvad selliste õigete ja tõesti abistavate põhimõtetega arstide/asjatundjate poole alles kõige viimases hädas, haiguse kõige viimases staadiumis, pärast keemiaravi ja kiirituse lõputuid seansse, pärast ogarat kuude ja aastate viisi keemia ja tablettise söömist ja enda mürgitamist kui keha on haigusest nõrk - siis alati ei ole võimalik enam aidata! Oled kursis, kui palju sureb TÕENDUSPÕHISE MEDITSIINI käes inimesi iga päev? Tõenduspõhiste keemiliste tablettide söömise ja tablettide kõrvalmõjude tõttu????
S
sportlane  /   19:24, 12. veebr 2017
Sattus mulle kunagi Orgu tekst ette, juba siis taipasin, et minule ei sobi.
C
Cora L. Sanchez  /   10:50, 17. veebr 2017
Good day,,,,
Read my testimony!!! Getting ex back after a breakup. Am Cora L. Sanchez 30 from UK, my boyfriend of a 2year just broke up with me and am 28 weeks pregnant. I have cried my self to sleep most of the nights and don’t seem to concentrate during lectures sometimes I stay awake almost all night thinking about him and start to cry all over again. Because of this I end up not having energy for my next day’s classes, my attendance has dropped and am always in uni and on time. Generally he is a very nice guy, he ended it because he said we were arguing a lot and not getting along. He is right we’ve been arguing during the pregnancy a lot. After the break up I kept ringing him and telling him I will change. I am in love with this guy and he is the best guy I have ever been with. I’m still hurt and in disbelief when he said he didn’t have any romantic feelings towards me anymore that hurt me faster than a lethal syringe. He texts me now and then mainly to check up on how am doing with the pregnancy, he is supportive with it but it’s not fair on me, him texting me as I just want to grieve the pain and not have any stress due to the pregnancy. i was really upset and i needed help, so i searched for help online and I came across a website that suggested that Dr Ahmed can help solve marital problems, restore broken relationships and so on. So I felt I should give him a try. I contacted him and he told me what to do and i did it then he did a spell for me. 22 hours later, my boyfriend came to me and apologized for the wrongs he did and promise never to do it again. Ever since then, everything has returned back to normal. I and my boyfriend are living together happily again.. All thanks to Dr Ahmed. as it is a place to resolve marriage/relationship issues, do you want to be sure if your spouse is being faithful to you or Do you want your Ex to come back to you Contact.: E-mail: Ahmedutimate@gmail.com or call/Whats-app: +2348160153829 save your crumbling home and change of grades its 100% safe. I suggest you contact him. He will not disappoint you.
U
Uurija  /   07:24, 8. jaan 2018
See üllitist on nii huvitav lugeda. Just nagu mingi ulmekas. Kes aga on see osav autor sellel ulmekal ?
Paluks autor välja et saaks premeerida.
K
kirss  /   13:27, 8. jaan 2018
Oma põieprobleemist sain jagu just tänu õigele sooda- himaalaja soola vee joomisele. Tunduvalt vähenesid ka liigeste probleemid. Tunnen end kümme aastat nooremana. Tean, et veri võtab kudedest ja luustikust kõik vajaliku, et püsida tasakaalus. Kannatavad luustik ja teised elundid happelisuse all, kogunevad soolad ja tekivad põletikud, siit edasi rakkude vohamised (vähkkasvaja). Just oma organismi on vaja varustada aluseliste toitainetega.
K
Krika  /   15:54, 8. jaan 2018
Kõige rohkem "toodetakse" haigeid inimesi "teaduslikult tõestatud" toitumisega. Meie kõhud on täis euronormidega heakskiidetud toitu ja me eeldame, et see on kontrollitud ja tervislik. Tegelikult puuduvad sellises toidus meile hädavajalikud vitamiinid ja mineraalained – tulemuseks on rakkude nälg ja sellele vastavad haigused. Meditsiin väidab, et ta tegeleb meie tervise kaitsmisega ja meie ravimisega. Kui aastaid on ennast meditsiini hoolde usaldatud ja tulemuseks on aina halvenev tervis, siis ei jää muud üle, kui hakata ise kontrollima ja uurima oma tervise allakäigu põhjusi. Adekvaatset infot ametlike teabekanalite kaudu on praktiliselt võimatu hankida. Nii ei jäägi meil muud üle kui viia ennast kurssi tegelikkusega – koguda võimalikult palju infot ja süstematiseerimistöö ise ära teha. - proua Kalm ütles seda FBs ja mina lisan, et oma nahal proovitud ja aluseline toitumine absoluutselt toetab terve olemist, siin mitte soojalt nimettaud pH toitumise propageerija loengul olen ise käinud! Ja kas uskuda seda inimest, kel oma põhimõtette kohaselt elades juuksed taastunud, kehakaal korras, silm särab või ülekaalulist arsti, kes ise hinge vaagub - valin esimese! Autor võiks veidi süveneda! Kui pidevalt süüa seda mis meeldib ja maitseb, happelist jääki tekitavat toitu, kus pole organismile vajalikke aineid piisavalt, peab organism selle jama neutraliseerimiseks leidma vahendid enda seest - alustades südamest kaugematest piirkondadest, neljast aluselisest mineraalist Mg, k, Na, Ca ja siis hakkavad kukkuma juuksed, hambad, luud jne Inimene mugib hamburgereid edasi ja imestab, ootab arstilt üht tabletti, mis ta uueks teeks - seda pole olemas! - ja tegelikult hakkab keemiaga veelgi enam endale vastu töötama, aina enam imestama, miks ta nii haige on ja aina enam kasutama meditsiini teenuseid. Kuni ükskord mõistus pähe tuleb, ärkab sellest "tõendatud" unest või siis mitte...