Tervisefoorum 25. veebruar 2017 08:00
Kõht on võib-olla veidike tühi, tahaks näksida. Hetke pärast hakkad sööma. Oled kiirelt hävitanud suure portsu kartuli- või makaronisalatit (võib-olla isegi mõlemat), verivorsti pohlamoosiga, hapukapsast, keedukartulit, liha, täidetud mune, singirulle ja muud head paremat. Tunned, et oled kurguni täis, kuid pistad veel mõned küpsised endale põske. Natukese aja pärast veel kaks. Võib-olla haarad ka soolase järgi. Mõtled endamisi – loogikavastane! Kõht on pilgeni täis, aga ikka tahaks näksi. Stop!

EELLUGU

Tavaline inimene teeb päevas üle 200 toiduga seotud otsuse. Kusjuures teadlikud ollakse neist ainult umbes kahekümnel korral. Ülesöömine jõuludel, sünnipäevadel aga ka igapäevaselt on paljude jaoks reaalsus. Selle põhjuseks pole pitsitav nälg, vaid hoopis mõnus seltskond, pakendid ja taldrikud, nimed ja numbrid, sildid ja valgus, värvid ja küünlad, kujud ja lõhnad. Enamus inimesi on sellest mitteteadlikud. Arvatakse, et ollakse liiga targad, et segavatest faktoritest end mõjutada lasta. Kaalulangus on ju puhtalt tahtejõu küsimus? Mina arvasin ka nii. Raamat ‘’Mindless Eating – why we eat more than we think’’ (inglise keeles) toob välja viis lihtsat nippi kaalulangetamiseks ilma, et peaksid dieeditama.

#1 Mõtle 20% rohkem või vähem

Parim dieet on see, kui ei teata, et seda peetakse. Dieediraamatud on sageli ekstreemsed ja piiravad. Näljas olles ning kaalu kaotada üritades ei saa lähtuda ainult aju kognitiivsest kontrollist ehk tahtejõust. Proovi hoopis järgmist nippi. Tõsta toidukorra alguses taldrikule umbes 80% sellest, palju sa tavaliselt sööd (ehk siis 20% vähem). Kui oled otsustanud pasta või makaronidega tagasi hoida, suurenda selle võrra puu- ja juurviljadega osakaalu (20% rohkem tavaliselt). Seega võid sa vabalt umbes 200-300kcal päevas vähem süüa, ilma et tunneksid millestki puudust. Igapäevaselt kokkuhoitud 100kcal, on ühes kuus kokku 3000kcal, mis langetab kaalu umbes 400g. Pole paha!

#2 Tõsta korraga ette kõik, mida sööd

Meie magu ei oska kaloreid lugeda. Sestap öeldakse, et inimesed tarbivad toidu hulka, mitte kaloreid. Uuringud on näidanud, et järgitakse ‘puhta taldriku reeglit’ ehk süüakse kuni toit on otsas. Visuaalsete vihjete alusel (suur portsjon toitu) inimesed alateadlikult otsustavad, kui palju nad süüa tahavad juba enne sööma hakkamist (söövad kõik lõpuni). Siit ka järgmine nipp. Tõsta ühe toidukorra hulk korraga taldrikule (seal hulgas joogid, magustoit, kastmed). Siis saad aimu, kui suurt portsu tarbima asud. Pea meeles ka reeglit #1. Ära rohkem juurde tõsta.

#3 Vaata üle oma lauanõud

Suured nõud tähendavad sageli suuri portsjoneid. Vaheta madalad ja laiad joogiklaasid pikkade ja kitsaste vastu. Suure tõenäosusega jood nii 15% vähem. Lisaks sellele serveeri toit veidikene väiksemates taldrikutes ja kaussides. Kuna #2 selgitas, et sageli mõõdame toidu hulka silmadega, tundub sama kogus toitu väiksemal taldrikul suurema portsuna. Jälle paarsada kalorit säästetud. Kaval, kas pole?

#4 Muuda taktikat

Elu üks naudingutest on valmistada ning jagada toitu koos sõprade ja sugulastega. Põnevust täis toas oleme mõjutatud teiste söömisharjumustest seda ise teadmata. Kusjuures pere mõju on nii tugev, et ülesöömist on matemaatiliselt võimalik ette ennustada. Olles koos rohkem kui seitsme inimesega, sööd sa täpselt kaks korda rohkem tavalisest toidukorrast! Siit tulenevalt väiksed kavalad võtted. Heida eelnevalt pilk kogu toidulauale. Hinda, mille järgi sul on isu ning tõsta kõik korraga taldrikule. Sealjuures pea meeles nippe #1 ja #2. Ürita olla viimane inimene, kes söömist alustab ning ühtlasi viimane, kes lõpetab. Sealjuures hoia tempot aeglaseima sööjaga lauas. Nii omad kontrolli tarbitava toidu koguse üle ning jõuad jälgida sisemisi vihjeid, mis ütlevad, millal söömine lõpetada.

#5 Hakka mõtestatult sööma

Tervislik söömine on paljudele pikaajaline eesmärk, kuid jupike paremini sööma saad sa alustada juba täna. Selleks ei pea kuluma palju raha ega aega, vaid natuke mõtestatud tegevust. Inimene on teadagi harjumuste ori. Psühholoogia eksperdid väidavad, et sissekulunud harjumuse murdmiseks ja uuega asendamiseks kulub umbes 28 päeva. Kardinaalsed ja ületamatuna tunduvad muudatused elustiilis ja toitumisharjumustes on ette hukule määratud. Seega, on mõistlik alustada väikeste sammudega. Esiteks, mõtiskle kolmele enda jaoks psühholoogiliselt raskele dieedilõksule, näiteks, et sa sööd liiga kiiresti, armastad töölaua taga näksida, jood palju karastusjooke, ei söö puu- ja juurvilju jne. Kirjuta need üles. Järgmiseks, asenda need uute teostatavate harjumustega, näiteks koos süües lõpetad alati viimasena, kasutad poole taldriku reeglit juurviljade jaoks, jood ainult ühe purgi karastusjooki päevas jne. Iga päev tõmba linnuke täidetud harjumuse kõrvale. Varsti näed, et kolm väikest positiivset muudatust mõjuvad hooguandvalt ja tõstavad enesekindlust.

Hämar valgus, soe tuba ja mõnus seltskond hajutavad tähelepanu. Järgmine hetk, ägad ebamugavustundest, sest sai liiga palju söödud. On viimane aeg haarata kontroll enda harjumuste üle ning olla teadlik sööja. Eelpool toodud nipid peaksid sulle andma väikese tõuke tervislikuma eluviisi poole. Kui said väikse inspiratsiooni või motivatsioonilaksu, siis hüppa läbi Rahva Raamatust ning soeta endale ka see raamat. Oma värvikate kirjelduste ja huvitavate näidetega, on raamat igati väärt oma hinda. Kindlasti kirjuta, millised nipid olid sinu jaoks kõige huvitavamad ning mis muudatusi oma harjumustes oled valmis tegema.

Loe ka teisi Tervisefoorumi postitusi http://tervisefoorum.ee/.