Foto: PantherMedia / Scanpix
Külli Haav 25. veebruar 2017 08:00
Pikad püksid ja seelikud on talvekuude jooksul tüdimuseni ära tüüdanud, aeg on lahedamalt riietuda. Kuid appi, mis see piilub miniseeliku veere alt välja? Kahtlustame, et va „apelsinikoorenahk“.

Endermoloog Helena Vende, mis see tselluliit üldse on?
Naishormoonide toimel kordub kuust kuusse 28päevane tsükkel. Enne iga menstruatsiooni koguneb nahaalusesse koesse tavalisest rohkem vedelikku, mis läheb päevade alguses ringlusesse. Geneetiliselt nõrga sidekoe korral vedelik ja jääkained osaliselt peetuvad ja venitavad koed välja. Elastsust tagavad kollageenkiukesed muutuvad järjest jäigemaks ja tõmbuvad kokku. Tekib kalavõrgulaadne ebatasane pind, millest rasvarakud omakorda välja paisuvad. Rasvaraku füsioloogiline tasakaal saab häiritud- lipolüüsi, ehk rasvade ärakasutamist praktiliselt ei toimu, toimub aktiivselt ainult lipogenees, ehk varurasvade moodustumine. Kapillaarid pitsuvad rasvarakkude vahele ja osa vereplasmat valgub survega läbi sooneseina ümbritsevasse rakkudevaheruumi. Rakud, mille elutegevus on niigi häiritud, saavad aina vähem hapnikku ja toitaineid. Kõigi nende muutuste kogumit nahaaluses koes nimetatakse tselluliidiks.

Kuidas välja selgitada, kas endal seda probleemi esineb?
Sageli ei osata rasvkude ja tselluliiti omavahel eristada. Rasvkude on käega katsudes pehme ja sile. Tselluliidist haaratud kude on aga tihkem, konarlikum ja valulikum. Eriti hästi on see eristatav reie sisepinnalt väljapoole liikudes. Reie sisepinnal, kus lümfiringvool on väga hea, jääb käe alla pehme ja sile kude, ehk siis rasvkude. Liikudes reie väliskülje suunas, võib see aga muutuda tihkemaks ja valulikumaks. See on piirkond, mis on haaratud tselluliidist. Järjest enamate naiste probleemiks on ka säärtele ja hüppeliigesepiirkonda kogunenud jääkained, mida enamik ei oska isegi aimata.

Tselluliiti soodustavad:

Hormoonid
Puberteet, rasedus, kliimaks ja antibeebipillid häirivad hormonaalset tasakaalu ning mõjutavad suurel määral tselluliidi teket. SOS-pille ei ole soovitatav tihedalt kasutada, kuna põhjustavad suuri hormonaalseid kõikumisi.

Geenid
Võrreldes venelannade või lõunapoolsete rahvustega kipub eestlaste nahaalune sidekude olema vähese elastsusega. Meil lõhkevad kapillaarid ja tekivad kergemini veenilaiendid. Hea nahaelastsusega inimest kimbutab tselluliidiprobleem vähem ja ka ravi tulemuslikkus sõltub sidekoe omadustest.

Elustiil ja harjumused
Mugav elu kontoris, sundasendid ja vähene liikumine takistavad normaalset lümfi- ja vereringet. Samamoodi talletub kehal harjumus istuda jalg üle põlve või jalad pepu all, magada ühel küljel või kanda soonivaid põlvikuid-sokke. Kuigi trenn juba väljakujunenud tselluliiti ei ravi (jääkainete kuhjumine takistab rasvaraku lipolüüsi ehk rasvapõletust), on inimene siiski loodud liikuma, sest   lümfiringet ergutades puhastub keha aktiivsemalt. Sportimine hoiab ära ka rasvavarude suurenemise, mis omakorda soodustab jääkainete kuhjumist.

Stress
Stressis inimene on pinges, ta lihased on pinges ja nii lümfi- kui ka verevarustus on häiritud. Hingamine on pindmine, kudede hapnikuga varustatus halvenenud ja seetõttu vaevlevad need toitainete puuduses.

Kuidas tselluliidist vabaneda?
Reklaamidest jääb sageli mulje, et tselluliidist vabaneda on väga lihtne. Tegelikult on see aga aega ja kannatust nõudev protsess. Iga inimese organism on erinev ning iga naise puhul tuleb leida just talle sobiv raviskeem. Minu soovitus oleks leida usaldusväärne salong, kus enne ravi alustamist meedikust asjatundjaga nõu pidada. Nii leitakse kliendi jaoks parim raviskeem ja antakse ka täpsemad juhised koduseks hoolduseks.

Aparatuur, protseduurid... kas nendega saab probleemseid kohti mõjutada?
Masinatega tehtavad iluhooldused võibki jagada kaheks: probleempiirkondi ja kogu keha mõjutav ravi. Selleks, et jääkaineid organismist välja tuua, ei piisa lokaalsetest, ainult teatud kehaosadele suunatud hooldustest. Ravi peab hõlmama kogu keha. Lokaalsed hooldused on pigem profülaktilise toimega. Et salongides kasutatav aparatuur oma tasemelt ja toimelt väga erinev, tuleks enne mis tahes protseduuri ettevõtmist saada täielik ülevaade selle hoolduse käigu ja toime kohta. Kui tegemist on kogu keha mõjutava tselluliidihooldusega, oleks vajalik, et hoolduse läbiviijal on teadmised ka anatoomiast ja füsioloogiast.

Kas tselluliit on ainult esteetiline probleem?
Oma kogemuste põhjal võin kindlalt öelda, et tselluliit ei ole ainult väline probleem, vaid näitab ka sisemisi häireid. Kui organismi on kogunenud palju jääkaineid, mis osaliselt väljendub tselluliidis nahaaluses koes, muutub organismi toimetulek liigse koormaga küsitavaks. Tselluliit säärte alaosas tähendab südamele suuremat pinget, sest perifeerne verevarustus on häiritud ning jääkained on vere- ja lümfisooned kokku surunud. Ka halb enestunne ja peavalu võivad olla osa mürgitusnähtudest, mis tekivad, kui lümf ei suuda organismist jääkaineid välja viia. Pikemas perspektiivis võivad sellisest protsessist alguse saada rida tervisevaevusi, kuna kõik organid on lümfi- ja vereringega seotud.

Artikkel ilmus täismahus Tervis Plussi 2013. aasta maikuu ajakirjas.