Foto: PantherMedia / Scanpix
Kadi Kütt 7. veebruar 2017 17:00
Kõik algas majatiivast, mida psühhiaater ja psühhoterapeut Carl Gustav Jung korduvalt unes nägi. Ehitis lummas teda ja tekitas imestust. Ühel hetkel Jung taipas, et see majatiib pole midagi muud kui üks osa tema enda isiksusest, osa, mis on senini varjul olnud. Ja nii asus Jung suure uudishimuga oma unenäomaja uurima. Ka tänapäeval kasutatakse teraapias maja kujundit. Iga ruum majast sümboliseerib üht perioodi või üht valdkonda inimese elus, iga ruum annab sõnumi inimese mõttemaailmast. Niisuguse sümboolse maja uurimine on võimalus teada saada, mis toimub me olemuse sügavamates kihtides.

Põnev retk sisemaailma

Meil kõigil on võimalik oma sisemaailma just sel viisil uurida. Võta endale aega, istu või lama rahulikult, sulge silmad ja vii tähelepanu enda sisse. Kujutle vaimusilmas üht maja ja uuri seda kõigepealt väljaspoolt. On see maja kaunis ja hoolitsetud või näeb välja räämas ja hüljatud? On maja proportsioonid paigas? Kas vundament ikka peab? Sama võid küsida ka oma elu kohta – on erinevad valdkonnad su elus tasakaalus või oled kõvasti näiteks töö poole kreenis? Kas su enda „vundament“ peab elutormidele ikka vastu? Saranaseid seoseid võime leida kehaga. Nii nagu kodus hoiame korras nii elutoa, köögi kui pesemisruumi, tuleb meil ka oma keha puhul suhtuda ühesuguse hoolimisega nii südamesse, seedesüsteemi kui isiklikku hügieeni. Me ei tohi ühtki osa endast tähelepanuta jätta. Vaid siis on eeldus olla terve, terviklik ja tasakaalus.

Kui ostame või ehitame maja, siis planeerime enamasti suure üksikasjalikkusega põrandamaterjalid, seinavärvid, sanitaartehnika ja voodikatted. Kõik peab omavahel sobima, moodustama hästitoimiva terviku. Kõik peab meis kui maja peremehes tekitama hea enesetunde ja rahulolu. Tahame oma kodus tunda end mõnusalt ja hästi. Öeldakse, et keha on hinge kodu. On su hingel hubane ja õdus kodu? Kuidas sa ise end oma kehas tunned?

Kui vaatame maja kui sümboolset mudelit ühelt poolt kehasüsteemidest ja teiselt poolt meeles valitsevatest mõttemustritest, võime näha põnevaid paralleele. Astu oma kujuteldava maja uksest sisse, uuri ruume ja pane tähele detaile. Ära anna hinnanguid, vaid ole uudishimulik!

Kodu kõneleb

Elutuba on kodu kese. Sinna kogunevad õhtuti pereliikmed, selles ruumis võtame vastu kalleid külalisi. Seda kodu keskset ruumi võiks võrrelda inimese suhtumisega endasse – millisena ma ennast näen, millisena tahan end lasta paista teistele. Jätkub mul julgust oma süda teistele avada, mõtteid ja soove väljendada? Nii nagu elutoas vajame vaba liikumisruumi ja värksket õhku, peaks meil ka pere keskel ja elus üldiselt olema piisavalt hingamisruumi ja väljendusvabadust. Vaata oma kujutluste elutuba – kui see on pungil täis oma aja ära elanud mööblit või esemeid, mis silma ega südant enam ammu ei rõõmusta, siis võiks kahtlustada, et ka igapäevaelus jääb sul eneseväljendusel vajaka värskusest ja inspiratsioonist.

Või võtame magamistoa. Kõigepealt tähendab see ju kohta, kus pärast päevatööd mõnusalt puhata. Kui rändad kujutluses oma hinge kodu magamistoas, siis vaata ringi: on su magamistoas puhkamiseks sobivad tingimused? Lubad sa endale elus piisavalt puhkust või rassid, hambad ristis, tulemuse ja tunnustuse nimel?

Magamistuba tähendab ka lähedust, intiimsust ja seksuaalsust, magamistoas pannakse alus uuele elule. Kui voodi all näed kohvreid rõivastega, mida sa pole ammu kandnud, ja seinal hakkavad silma fotod abielust, mis lõppes aastaid tagasi, siis tasub endalt küsida: kas olen ikka vanast lahti lasknud ja valmis uue vastuvõtuks, olgu tegu siis uue partneri või uue suunaga tööelus? Kui su magamiskamber on ühtlasi televiisori- ja arvutiekraani seiramise koht, siis võib arvata, et intiimseks suhtluseks ja tõeliseks läheduseks pole sa valmis. Üks tuntud paariterapeut on öelnud, et tema kogemuse järgi on kõige keerulisem inimestel unustada igasugused teod ja sõnad ja teineteisele lihtsalt silma vaadata. Vaid nii on võimalik tajuda, mida räägib teise hing.

Mida võiks sümboliseerida kabinet ehk töötuba? Näiteks vaimset kasvu, enese avastamist ja maailma uurimist. On sul piisavalt uudishimu, et küsimusi esitada? On sul püsivust ja järjekindlust, et järelejätmatult vastuseid otsida? Vastust on lihtsam leida, kui sa tead, kust otsida. Kui vaatad ringi oma kujutluste töötoas, kas märkad siis korda ja süsteemi või on su ümber paras kaos? On raamatud korralikult riiulil ja arved kaustas või tuleb sul iga kord sügavale paberikuhjadesse kaevuda, kui mõni dokument vajab leidmist?

Nüüd liigu oma kujutluses edasi kööki. Milline on su esimene mulje sellest ruumist? On su köögis kord või korratus? Milline lõhn köögis on? Millise maitsega on vesi kraanist? Kas su köögis saab mugavalt keeta ja küpsetada, kas jätkub nõusid ja toiduaineid? Suhe toiduga peegeldab iseenda väärtustamist. Kas tunned, et oled hoolitsust ja nautimist väärt? On su kujuteldavas köögis õdus nurgake, kus lasta hõrgutistel hea maitsta?

Vannituba on koht, kus hoolitseme oma kehahügieeni eest. Et ei kujuneks haigust, peab keha vabanema jääkainetest ja mürkidest. Kuid nii nagu keha eest, tuleks meil hoolitseda ka oma hinge puhtuse eest. Mulle meeldib väljend „hingehügieen“, mida hiljuti kolleegi käest kuulsin. Vanad emotsioonid, mis meid enam ei teeni, peaks vabaks pääsema, aga kui „torud“ on umbes, siis keerleb viha, pettumus või kurbus kehas, ummistab energiasüsteemi ja toob lõpuks kaasa füüsilise haiguse. Milline on sinu kujutluse-vannitoa torude olukord? On siin olemas kõik tingimused jääkidest vabanemiseks ning keha ja meele puhastamiseks?

Kui su sümboolses majas on paiku, kuhu su jalg pole kunagi astunud, siis võiksid endalt küsida, kas oled mingit osa endast varjul hoidnud ja nüüd tahab see su tähelepanu?

Et hingel oleks hea

Kui su hing saaks sinuga rääkida, siis mida ta ütleks sulle selle kohta, kuidas ta end su kehas ehk oma kodus tunneb? Millise keskkonna oled talle loonud? Eriti tore on see, et saad sel põneval siserännakul ka ennast tervendada ja oma elu muuta. Keskendu sellele eluvaldkonnale või osale oma kehast, mida sa muuta tahad, vali vastav ruum oma sümboolses kodus ja korista-paranda-kaunista mõnuga. Tea, et mõttel on väga suur jõud! Alateadvus võtab su fantaasia vastu kui tegelikkuse ja hoolitseb selle eest, et iga talle edastatud mõte läheks täide. Näiteks, kui puhastad siserännakul magamistoa vanast kasutust kraamist, siis annad sellega endale võimaluse tõmmata ligi oodatud partner või põnev tööpakkumine. Aga pole sugugi võimatu, et annad ka oma kehale juurde energiat, mida ta vajab lapse kandmiseks. Kööki koristades näitad oma hingele, et oled tõepoolest väärt hoolitsust ja nautimist. Kabineti laual korda luues lood korra ka oma aju „sahtlites“. Kujutluses on kõik võimalik! Korista, kaunista ja remondi oma sisemise maja ruume. Muuda kõike, mida soovid. Tee seda lusti ja naudinguga! Annad sellega ka hoolt ja tähelepanu oma kallile kehale ja meelele. Kui oled teinud vajalikud muutused, käi kõik ruumid uuesti läbi ja pane tähele, mis tunne on nüüd oma majas ringi liikuda. Eks ole nüüd hingel hea ja kerge olla?

Artikkel ilmus Tervis Plussi 2013. aasta aprillikuu numbris.