Foto: PantherMedia / Scanpix
Liigume.ee 22. jaanuar 2017 08:00
See, kuidas me dieetidesse suhtume, on muutumises. Üha vähem on dieetide eesmärgiks kiire kaalulangetus, pigem keskendutakse elustiili muutmisele, mis ka pikemaajaliselt püsiks. 

Et aidata inimestel toitumist puudutavas müras sõkaldest terasid sorteerida ja leida teaduslikult tõestatud ning pikemaajaliselt toimivaid toitumisplaane, reastati USAs 38 toimivat dieeti.

Kriteeriumitena võeti arvesse: kui kerge on antud dieeti järgida, selle mõju kaalu langetamisele ja nii lühikeses kui pikas plaanis - kui toitev ja turvaline antud dieet on ning kui edukalt aitab see diabeeti ja südamehaigusi ennetada.

Juba seitsmendat korda järjest valiti esikohale DASH dieet.

DASH tähistab toitumisalast lähenemisviisi, mis ennetab ja peatab hüpertensiooni või kõrge vererõhu. Dieet keskendubki kõrge vererõhu ennetamisele või alandamisele ja on sobilik kõigile. USA Põllumajandusministeerium peab seda dieeti tervisliku toitumise musternäidiseks. 

Põhiline aspekt DASH dieedi juures on see, et tuleb piirata oma igapäevast naatriumi ehk soola tarbimist. Kuna mitmed külmutatud ja pakendatud ning eelvalmistatud toidud sisaldavad rohkelt soola, soovitab DASH dieet keskenduda värsketele toodetele ja lahjadele valkudele nagu kala ja linnuliha.

Dieet sisaldab ka palju täisteratooteid, madala rasvasisaldusega piimatooteid ja kaunvilju.

Tüüpiline päev 2000 kilokaloriga DASH dieedi puhul näeb välja järgmine:

  • mitte rohkem kui 2300 ja lõpuks mitte rohkem kui 1500 milligrammi naatriumi (näiteks viil pitsat sisaldab keskmiselt 640 mg naatriumi)
  • 6-8 portsjonit teravilju
  • 4-5 portsjonit köögi- ja puuvilju
  • 2-3 rasvavaba või madala rasvasisaldusega piimatooteid
  • 4-5 portsjonit pähkleid, seemneid ja kaunvilju nädalas
  • 2-3 portsjonit rasva ja õlisid
  • mitte rohkem kui 1-2 alkohoolset jooki 
  • 5 või vähem portsjoni magusat nädalas

Näiteks võid hommikusöögiks teha omletti köögiviljade ja madala rasvasisalduse juustuga. Minestrone suppi lõunaks ja süüa madala rasvasisaldusega jogurtit vahepalaks. Õhtusöögiks aga spagette lihakastmega.

Süües korralikult dieedis ettenähtud puu- ja köögivilju, ei tohiks sul näljatunnet tekkida.

Kui sinu eesmärgiks on lisaks tervislikumale toitumisele ka mõned lisakilod kaotada, peaksid dieedile ka akiivse liikumise lisama. See põletab kaloreid ja annab parema enesetunde. 

Nagu ka teiste elustiili mõjutavate muudatustega, on ka DASH dieediga alustamine tahtejõudu nõudev. Värske toidu valmistamine võib esialgu harjumatu ja aeganõudev tunduda, ent samm-sammult igapäevas väikeste muudatuste tegemine viib sind lõpuks soovitud sihini.