Uudised

OTT KIIVIKASE kolm nõuannet alustavale sportijale 

Liigume.ee, 19. jaanuar 2017 08:00
Foto: PantherMedia / Scanpix
Enamik meist annab uue aasta alguses endale lubadusi, millega teha positiivseid muudatusi oma igapäevases elukorralduses. Üheks lubaduseks kipub olema tervislikum toitumine ja sportimisega alustamine. Sportlik eluviis on täisväärtusliku elu oluline komponent ning tagab käsikäes tasakaalus toitumisega hea enesetunde nii vaimselt kui füüsiliselt.

Et alustavad sportijad endale entusiastliku treeninguga liiga ei teeks, tuletab Ott Kiivikas seoses Valio PROfeel proteiinijogurtite turuletulekuga meelde põhitõed, mida ära ei tasu unustada.

Trenn ja toitumine tasakaalu

Valkudega väsimustunde vastu

Sporti tehes, olgu tegemist siis jõutreeningu, jooga või mistahes muu harrastusega, lagundame me lihasrakke, mille taastumise võti ja ülesehitamise materjal on valgud. Peale selle toetavad need vereloomet, ainevahetust, immuunsüsteemi ja teiste vajalike ainete transportimist kehas. Valgud on süsivesikute ja rasvade kõrval ka toiduenergia allikaks. Kui me järjepidevalt lõhume lihasrakke rohkem kui tagasi paneme, tekib väsimus.

Sportlastel on soovitav saada 20–35 protsenti kogu päevasest energiavajadusest rasvadest, 55–65 protsenti süsivesikutest ja 15–20 protsenti valkudest.

Vedelik peletab halva enesetunde

Nii mõnigi treenija rõõmustab trennijärgselt kaalule astudes väiksema numbri üle mõistmata, et see pole tingitud rasvade põletamisest, vaid vedelikukaost, mis varem või hiljem halvas enesetundes väljendub. Ka trenniaegne väsimus, peavalu ja tüdimustunne võivad olla tingitud vedelikupuudusest, mistõttu peaks igal treenijal alati olema sportides käepärast pudel vett või spordijooki.

See, kui palju vedelikku tarbida, on väga individuaalne ja sõltub nii inimese kehakaalust, ainevahetuse kiirusest, aga ka välistemperatuurist – mida palavam on treeningruum või välitreeningu korral õhutemperatuur, seda suurem on ka vedeliku kadu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee