Uudised

7 trennijärgset nippi, et kiiremini hea VORM saavutada 

Liigume.ee, 16. jaanuar 2017, 11:21
Foto: PantherMedia / Scanpix
Sinu treening ei lõpe duširuumi suundumisega. Trennijärgne periood on just see aeg, mil head asjad toimuvad - sinu lihased taastuvad ja sinu treenituse tase tõuseb. Tahad oma taastumisaega optimeerida ja treeningud uuele tasemele viia? Siis muuda need trennijärgsed tavad oma treeningute juurde kuuluvaks rutiiniks.

1. Taasta jõuvarud

Samal teemal

Pärast treeningut haara süsivesikute- ja proteiinirikka toidu järele. Õigel ajal söödud tervislik snäkk taastab jõuvarud, annab energiat ja aitab ka lihaseid taastada. 20-60 minutit pärast treeningu lõppu võta snäkk, mis sisaldab 2/3 ulatuses süsivesikuid ja 1/3 ulatuses proteiini. Näiteks sobib kalkuniga võileib või täisterariisi leib. 

2. Tarbi vedelikku

Keha veevarude taastamine on taastumisprotsessi juures väga oluline. Pärast treeningut vee joomine aitab keharakke, parandab vereringet ja toob keha temperatuuri taas normaalseks. Joo 200 ml vett enne treeningut, 200-300 ml treeningu käigus iga 20 minuti järel ja ligi 250 ml pärast treeningut. Maitseelamuse saamiseks lisa veele 100%-list puuviljamahla või laimiviil. 

3. Massaaž

Lihaspinge, valu ja erinevad piirangud kehas vajavad massaaži. Võimalusel käi regulaarselt massööri juures aga heaks asenduseks on ka vahtrull ja erinevad massaažipallid. Rulli neid õrnalt üle oma lihaste ja kui leiad valuliku koha, hoia rulli või palli sellel 30-60 sekundit.

4. Kompressioon

Paljud sportlased ja trenni harrastajad kasutavad treeningus kompressioonsokke ja -põlvikuid, retuuse ja varrukaid. Aga nende pikemal kasutamisel ka treeningujärgselt on omad kasud. Hiljutised uuringud on tõestanud, et kompressiooni peal hoidmine ka treeningujärgselt või isegi magades kiirendab taastumist.

5. Jää

Jääkotid ja -vannid on taastumiseks proovitud ja tõhusad võimalused. Külm temperatuur ahendab veresooni, mistõttu jõuab lihastesse soojenedes rohkem hapnikku. Soovitatakse vaheldada jäävanni ja kuuma dušši. Hüppa 45 sekundiks külma vanni ja soojene seejäel 3-4 minutit sooja dušši all. Korda mitu ringi aga alusta ja lõpeta alati külmaga.

6. Tee kergemaid treeninguid

Intensiivsetest treeningutest on palju kasu aga ka kergemad treeningud väärivad oma osa. Need suurendavad vereringet, toitainete liikumist lihastesse ja aitavad vältida lihaste ning sidekoe armistumist. Proovi madalama intensiivsusega treeninguid nagu jooga või kõndimine paaril korral nädalas.

7. Võta aeg maha

Taastumiseks mõeldud päevad on olulised jõu, vastupidavuse ja kiiruse arendamiseks. Kui teed igapäevaselt trenni, varieeri erinevatel päevadel eri lihasgruppide harjutusi. Igasse nädalasse lisa vähemalt üks päev aktiivseks taastumiseks, mille käigus võid teha kergema kardiotreeningu, venituse või kerelihaste trenni. Kui treenid vähem ei vaja sa ekstra puhkepäeva aga kunagi ei tee paha anda kehale ja vaimule aega ka puhkamiseks, et end uueks treeningnädalaks valmis seada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee