Uudised

Miks eelistada looduslikke vitamiine? 

Sisuturundus, 13. jaanuar 2017 14:07
Viimase paarikümne aastaga on meie toidulauale jõudvate hõrgutiste toiteväärtus drastiliselt vähenenud, mille tagajärjel on inimeste tervisenäitajad kehvemad kui kunagi varem. Kuna tihtipeale ei ole võimalik toidust saada piisavas koguses kõiki organismile olulisi vitamiine, on ravimitööstus leidnud suurepärase võimaluse raha teenimiseks – vitamiinid purgis. Loomulikult vajab meie organism lisaturgutust, kuid silmas tuleb pidada, et vitamiinil ja vitamiinil on suur vahe.

Looduses toitained puhtal kujul ei esine. Ei ole võimalik minna metsa ja korjata kausitäis C-vitamiini, samuti ei saa me kasvatada põllul proteiini. Vitamiinid ei ole üksikmolekulid, vaid bioloogilised ühendid. Neid ei saa isoleerida lootuses, et seejärel on need võimelised täitma oma algupärast funktsiooni, kuid just seda ravimitööstus teeb. Looduslik vitamiin on olemuselt protsess, sünteetiliselt toodetud vitamiin vaid surnud kemikaal. Oleks vale neid isegi vitamiinideks nimetada, sest need on minetanud oma elutähtsad funktsioonid rakkudes, sünteetilised vitamiinid on võõrkehad meie organismis.

Samal teemal

Toidulisandite valikul tuleb selgeks teha, millise päritoluga on selles leiduvad vitamiinid. Looduslike vitamiinide puhul on allikad loomsed, taimsed või mineraalsed. Vitamiinid vajavad imendumiseks teatavaid ained, millega nad looduses koos eksisteerivad. Näiteks C-vitamiinil puudub kasutegur puhta askorbiinhappe kujul. Looduslik C-vitamiini kompleks sisaldab P- (bioflavonoidid), J- (koliin) ja K-vitamiini ning vase-ensüümi, mis moodustab tervikliku organismile sobiva kompleksi. Samuti võib uurida inglisekeelset märgistust, milles on hästi eristatavad sünteetiliste vitamiinide nimetused, neid reedavad eesliide „dl-„ (nt dl- alpha) ja lõpud nagu „-ate“ või „-ide“ (nitrate, cloride). Ettevaatlik tuleb olla toidulisanditega, mille pakendil on koostisosadesse märgitud lihtsalt K-vitamiin või C-vitamiin, kuna see ei ütle midagi vitamiini olemuse ega päritolu kohta. Seega võib oletada, et tegemist on sünteetilise vitamiiniga. Samuti tuleb silma peal hoida lisaainetel. Tihti püütakse just lastele mõeldud vitamiine muuta neile atraktiivsemaks, seda kahjulike magustajate, värv- ja maitseainetega. Ära anna lapsele ega söö ka ise vitamiine, mille koostisosadesse on märgitud aspartaam, sorbitool, hüdrogeenitud taimsed õlid, alumiinium või kunstlikud värvained.

Enda ja oma pere tervise eest tuleb hoolitseda pidevalt. Haigestumist soodustab vale elustiil. Ilmselt on tegemist mõne aine puudujäägiga, mille tagajärjel immuunsus langeb. Oluline pole mitte tagajärgedega võitlemine, vaid põhjuse leidmine, kõrvaldamine ja mis kõige olulisem – ennetamine. Praktika on näidanud, et sünteetiliste vitamiinitoodete tarbimisel gripi ja põletikuliste haiguste põdemine ei vähene. Vastupidi, need võivad tuua endaga kaasa isegi soovimatuid kõrvaltoimeid. Samal ajal kui patsiendid, kes on kasutanud looduslikest allikatest saadud vitamiinitooteid, on märganud, et haigestuvad varasemast kordi vähem. On täheldatud, et lastel, kes D-vitamiini allikana kasutavad kalamaksaõli ja muid looduslikke vitamiine, suureneb vastupanuvõime haigustele.

Seega – vitamiin ja vitamiin võivad tähendada täiesti erinevaid aineid. Uuri alati toidulisandite päritolu ja ära söö endale kalli raha eest kemikaale sisse! Hea valiku kvaliteetseid ja kontrollitud looduslikke vitamiinitooteid leiad näiteks Eliksiiri loodusravipoest Järve keskuse teisel korrusel või www.eliksiir.ee.

Samal teemal

24.00.2017
Pane tähele: D-vitamiini puudus on talveperioodil väga levinud
20.00.2017
Õiged vitamiinid vähendavad talvel haigestumise ohtu