Uudised

Jälgi oma tulemusi ja MÕÕDA end korralikult 

Liigume.ee, 7. jaanuar 2017 08:00
Foto: PantherMedia / Scanpix
Kas mõõdad oma keha? Kui alustad uut treeningu ja/või toitumise teekond, võid oma kehaga seotud näitajaid jälgides üllatuda. Kehaga toimuvate muutuste jälgimiseks on mitmeid erinevaid viise masinate, analüüside ja mõõtmiste näol. Kõige käepärasem viis on aga kasutada pea igas kodus leiduvat mõõdulinti. Seejuures pead aga teadma, kuidas seda õigesti teha.

Kõige õigem aeg esimeseks mõõtmiseks on vahetult enne uue režiimiga alustamist. Nii saad hiljem väga täpse ülevaate sellest, kuidas treenimine ja/või toitumine sinu keha muutnud on. Sõltumata sellest, kas sinu eesmärk on kaalu langetada, lihasmassi kasvatada või lihtsalt rohkem toonuses keha saavutada, aitab mõõtmine sul motivatsiooni hoida.

Enda sage kaalumine on väga levinud meetod kaalu langetamise protsessi jälgimiseks, kuid ainuüksi üldine kaalunumber ei anna piisavalt selget ülevaadet sinu tegelikest tulemustest. Seda võimaldab aga kogu keha mõõtude jälgimine. Mõõtmine ja tulemuste kirjapanek võtab küll veidi aega aga see on parem lahendus kui hiljem saavutamata jäänud tulemusi analüüsides nuputada, millal ja mis ei toiminud.

Mida rohkem mõõte kehalt võtad, seda parem. Kui soovid algseisust ja arengutest head ülevaadet, võiksid mõõta ja kirja panna järgmised näitajad:

Kael. Enamik inimesi märkab visuaalseid muudatusi oma näos ja kaelas niipea kui hakatakse reaalselt kaalu langetama. Kasuta mõõdulinti ja mõõda oma kaela ümbermõõt kaela keskkohalt.

Õlad. Toonuse arenedes ja lihasmassi kasvatamisel võib õlgade ümbermõõt märkimisväärselt muutuda. Seisa sirgelt ja mõõda õlgade näitaja nii, et sätid mõõdulindi ümber mõlema õla.

Rind. See on piirkond, kust enamik naisi kaalu kaotada ei soovi. Mehed aga eelistavad rinnalihase kasvatamist. Pane mõõdulint ümber rinna nii, et see oleks samal kõrgusel rinnanibudega.

Biitseps. Biitsepsi puhul tasub võtta kaks mõõtu. Kõigepealt leia käe ülemise osa keskpunkt ja mõõda esimene mõõt kui käsi on vabalt puhkeasendis ja teine mõõt lihast pingutades.

Talje. Üks viis, kuidas talje mõõdus muutusi märkame on see, et püksid või vöö muutuvad vabamaks või halvemal juhul jäävad kitsaks. Korrektse mõõdu saamiseks pane mõõdulint ümber talje nii, et see on nabaga samal joonel ning igal pool samal kõrgusel.

Puusad. Sageli ollakse puusade mõõtmise osas kahtleval seisukohal. Parim koht puusade mõõtmiseks on kõige laiema koha pealt. Leia oma puusakondid ja kasuta neid juhisena mõõdulindi õigele kõrgusele sättimisel. 

Reied. Jala ülaosa on tulemuste näitamisel enamasti pika vinnaga. Mõõda reit põlve ja jala ülaosa vahele jääva osa keskelt ehk reielihase keskelt. Seisa sirgelt ja proovi mõõtmise ajal lihased pingest vabana hoida.

Säärelihased. Muutused säärelihastes võivad väga väikesed olla, kuid mõõda tasub neid sellegipoolest. Mõõda näitaja säärelihase keskelt, mis on kõige laiem sääre osa.

Mõõda end hommikuti ja alati enam-vähem samal ajal. Ära muretse kui muutused ei ole kiired tulema. Tähista igat väiksematki edusammu ja naudi üha paranevat enesetunnet.

Mõõtmine on põnev ja motiveeriv aga see ei tohiks muutuda kinnisideeks. Mõõta soovitatakse 10-12 nädala tagant ja see on piisav aeg, et uusi tulemusi varasematega võrrelda. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee