Foto: Dariusz Szwangruber
Liigume.ee 21. detsember 2016 07:00
D-vitamiin on väga oluline luude ja lihaste tervise jaoks ja talvekuudel põhiline vitamiin, mida enamikel inimestel napib. Selle vitamiini optimaalne allikas on päike, kuid see ei tähenda, et D-vitamiini taset pole võimalik ka toitumise kaudu normis hoida. 

Söö järgnevalt mainitud toite, et oma D-vitamiini varusid täiendada. Loetelu on lühike, ent piisav, et sulle vajaminev kogus vitamiini tagada. 

Rasvane kala

Kalad nagu lõhe, heeringas ja tuunikala on heaks D-vitamiini allikaks. Kuna D-vitamiin on rasvlahustuv, vajab see imendumiseks just rasva. Söö kala paaril korral nädalas ja oledki juba arvestatava koguse vitamiini varunud.

Rikastatud toidud

D-vitamiini lisatakse sageli toitudele nagu piim, apelsinimahl, müsli ja leib. Piim ja mahl annavad peaaegu võrdse koguse D-vitamiini ent need mainitud allikad ei taga vaid nädalas korra tarbides vajalikku tulemust.

Munad

Munarebu annab 7% soovitatavast D-vitamiini päevasest kogusest ja rasv aitab sellel imenduda. Korras tervisega inimestele soovitatakse süüa isegi kuni paar muna päevas.

D-vitamiiniga toidulisandid

Kui tead ja tunned, et toiduga ei õnnestu sul endale vajalikku D-vitamiini kogust tagada, suundu apteeki. Täpsusta üle enda jaoks sobiv ja vajalik vitamiini kogus ja katseta erinevaid toidulisandeid, et leida enda jaoks parim võimalik lahendus. Ka lisandeid tarbides ära unusta võimalikke vitamiiniallikaid toidu näol.