Uudised

Kosmosesse joogatama!? 

Liigume.ee, 27. oktoober 2016 08:00
Foto: PantherMedia / Scanpix
Jooga ei ole enam ammu tühipaljas moesuund või trendikate inimeste tervisliku vormi saladus. Teadlased on arvamusel, et jooga võiks olla osa astronautide treeningprogrammist. Astronaudid peaksid kaaluma joogaga tegelemist, kuna orbiidil olek põhjustab selgroogu ümbritsevate lihaste kahanemist, mis omakorda annab tunda seljavaluna. 

Astronautide pikkadel kosmosemissioonidel mõjutab neid madal gravitatsioon. See muudab lihased nõrgemaks ja keha ei taastu Maale jõudes isegi paari nädala möödumisel. 

California Ülikooli teadlased uurisid kuue NASA meeskonnaliikme tervislikku seisundit enne ja pärast nende 7-kuulist missiooni Rahvusvahelises Kosmosekeskuses. Nad tuvastasid 19%-list lihaste nõrgenemist just selgroolüliga ühendatud väikestes lihastes. Need lihased toetavad selgroogu ja aitavad vältida võimalikke vigastusi ja valusid ehk on äärmiselt olulised terve rühi ning hea enesetunde mõttes. 

Kahe kuu möödumisel oli samadel meeskonnaliikmetele märgata keha taastumist vaid 2/3 lihaste ulatuses. Sellest tulenevalt rõhutatakse kere keskosa ja selga tugevdavate harjutuste tähtsust ning soovitatakse, et jooga võiks kindlasti olla üks osa astronautide treeningprogrammist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee