Uudised

Pöörane kalendriprojekt Raplamaal 

Liigume.ee, 12. oktoober 2016 08:30
Novembri alguses valmib Raplamaa 2017. aasta kalender, mis ühendab spordi ja pärimuskultuuri. Tegemist on projektiga, mis on tänaseks kestnud juba 9 kuud. Kalendrist leiab 13 fotot, mis on lavastatud Raplamaal üles kirjutatud vanasõnade, rahvakalendritavade ja regilaulu katkendite järgi. Piltide peategelased on Avis Rapla korvpallimeeskonna mängijad, kes on justkui pärimusmaailma sattunud ja selles täie tõsidusega kaasa löövad. Fotod on varustatud vahvate tekstidega, mis pildil toimuvat selgitavad. Projekti üheks eesmärgiks on näidata sporti osana kultuuriruumist, traditsioonide kandjast ja kogukonnatunde loojast. Kalendri idee autor on Rapla maakonna rahvakultuurispetsialist Mari Tammar, kes on seda projekti koos Rapla Korvpallikooli sotsiaalmeedia manageri Sander-Mel Mellikoviga 9 kuud vedanud. Ent projekt poleks teoks saanud ka ilma Avis Rapla korvpalimeeskonna manageri, Jaak Karbi toetava abita.

Võib tekkida küsimus, et miks just korvpall ja pärimuskultuur? Need on aga kaks valdkonda, mis kannavad endas identiteeditunnet ja kohavaimu. Ühtlasi on 2017. aasta kuulutatud laste- ja noortekultuuri teema-aastaks ning sellise sümbioosi läbi loodetakse viia pärimuskultuur noorema ja korvpallikultuur vanema sihtrühmani. Tänasel päeval on just sportlased need arhetüüpsed kangelased, kelle ümber vägilood ja rahva suuline pärimus end kerib.

Tegemist on tõelise kogukonna kalendriga, sest selle valmimise protsessis on toimunud kaks suurt aktsiooni, milles nii kohalikud kui ka kaugema kandi rahvas on kaasa löönud. Esimene toimus 14. aprillil kui korvpallifänne kutsuti ühel Avis Rapla mängul kandma rahvariideid, et teha kalendris maikuud illustreeriv foto. Kokku tuli ligi 200 rahvariides korvpallifänni. Teise aktsiooni käigus said kõik Hooandja.ee portaalis panustada kalendri trükkimiseks puuduoleva summa kogumisse, mis ka kokku koguda õnnestus.

Kalendrit esitletakse kõigile huvilistele 10. novembril kell 18.00 Rapla Keskraamatukogus ja 12. novembril Sadolini Spordihoones Kalendri mängul, kus Alexela meistriliiga raames kohtub Avis Rapla TLÜ/Kalevi korvpallimeeskonnaga. Kalendri mängul pauguvad trummid, kõmiseb torupill ja on teisigi üllatusi, mis selle mängu eriliseks muudavad. Samal nädalal toimub kalendri esitlus ka Rapla Keskraamatukogus.

Alates 12. novembrist on kalendrit võimalik osta Avis Rapla kodumängudel Sadolini Spordihoones või tellida kirjutades aadressil annika@raplakk.ee. 

“Kogu see kalendri ettevõtmine on olnud väga vägev, hariv ja huvitav” on kommenteerinud Avis Rapla korvpallur Sven Kaldre, kes nagu teisedki meeskonnaliikmed, on hoolimata oma tihedast mängu- ja treeningprogrammist leidnud pildistamiste tarvis aega.

Miks Avis Rapla korpallimeeskond pöörase ideega haakus kommenteerib meeskonna manager ja Rapla Korvpallikooli juht Jaak Karp:

Idee tundus pöörane vaid pooleks sekundiks. Sellesama sekundi lõpuks oli mul selge, et idee sõnum kannab edasi täpselt minu enda tundeid. Meie meeskond on kogukonna siduja, identiteedi andja, emotsioonide tekitaja, ehk pakub sama, mida tegi omal ajal pärimuskultuur samale kogukonnale. Ma olen nüüdseks täiesti kindel, et valmis kalendrit käes hoides imestavad paljud kuidas need kaks esmapilgul väga erinevat tegelikult kokku kuuluvad.

Suurim elamus, mis ei ole üllatus, on näha kõrvalt, kuidas pühendunult, kirega oma asja tegevate inimeste koostöös sünnib midagi erilist! Siinsamas Raplamaal! See iseloomustab ka meie klubi.

Esimese reaktsioonina oli korpallipoiste tagasiside kalendriprojektile pisut umbusaldav, aga protsessis juba sees olles ja pärast tulemust nähes juba üllatunud, positiivne ja rõõmus! Ma olen kindel, et päris palju Raplamaa kalendreid jõuab tänu neile ka Eestist väljapoole.

---

Kalendri taga seisavad: fotograaf: Siim Solman, kujundaja: Ulvi Blande, lavastaja ja kunstnik: Maili Metssalu, lavastaja: Rauno Kaibiainen, operaator: Rain Oksaar, teavitusjuht ja Rapla Korvpallikooli esindaja: Sander-Mel Mellikov, idee autor ja projektijuht: Mari Tammar.

Projekti valmimisele aitavad kaasa ka Kultuurkapital, Kohaliku Omaalgatuse Programm, Raplamaa Sõnumid, Sillaotsa talumuuseum, Puraviku Tuuleveski Sepikoda, Atla mõisakeraamika, Rapla Aia pood, Artur Catering, Candille, Avis jpt.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee