Uudised

KAS TEADSID ÜLDSE SELLEST? Vaata, mis on laktoosi- ja gluteenitalumatusele sageduse poolest kohe järgmisel kohal!  

Siret Saarsalu, toitumisterapeut, 14. september 2016, 10:18
Foto: PantherMedia / Scanpix
Toidutalumatus on üha rohkem kõneainet leidev teema ning paratamatult puutuvad sellega kokku ka spordiga tegelejad. Seda enam, et levinuimad talumatused esinevad just nende toiduainete suhtes, mida leidub sportlase menüüs suuremates kogustes, olgu selleks pasta, kodujuust või spordigeel. Seetõttu oleks oluline teada, mida esineva talumatuse korral jälgida ja sporti harrastades süüa võiks.

Toidutalumatus võib väljenduda nii immunoloogilise vastuse kui ka ensüümide puuduse näol. Organismi normaalse funktsioneerimise korral lagundatakse toidu koostisosad sooles väikesteks osakesteks – valgud aminohapeteks ja süsivesikud monosahhariidideks. Kui toidu lagundamine on puudulik, siis sooleseina läbilaskvus on suurenenud. Suuremate toiduosakeste sattumine läbi soole limaskesta organismi kutsub esile immunoloogilise vastuse, kuna organism suhtub suurtesse makromolekulidesse kui võõrastesse. Kui immuunsüsteem reageerib toidule kui võõrale, kutsub see esile limaskesta kroonilise põletiku. Lisaks immunoloogilisele mehhanismile kontrollivad poolikult seeditud valkude soolest läbiminekut ka ensüümide puudus sooles. Ensüüme on vaja näiteks laktoosi lagundamiseks soole limaskestas.

Harrastussportlased, kellel esineb probleeme seedimisega ja on tekkinud kahtlus toidutalumatuse suhtes, peaksid enne piirangute sisse seadmist kindlasti eelnevalt arsti või toitumisspetsialistiga konsulteerima ning vajalikud analüüsid tegema. Analüüside teostamine enne toiduainete välistamist on väga oluline, kuna hiljem ei pruugi analüüs enam õigeid tulemusi näidata. Lisaks on spordis edukate tulemuste eelduseks võimalikult vaheldusrikas menüü, sest see tagab kehale kõik vajalikud toitained. Seetõttu ei ole ilma spetsialisti kindla soovituse ja juhisteta mõistlik toiduaineid välistama hakata. Toitumisspetsialist oskab jagada soovitusi ka soolestiku tervise taastamise kohta ning vajadusel lisandi näol vajalike toitainete juurde tarbimist soovitada, et edasiste probleemide teket ennetada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee