Jooksmine ja ülekaal
Kui kehakaal on suur või esinevad ortopeedilised probleemid, pole jooksmine paraku tervisespordiga alustamiseks esimene valik. Vale jooksutehnika korral võib jalgadele mõjuda isegi aeglasel jooksmisel ligi 2 korda kehakaalust suurem koormus, suuremal jooksukiirusel või mäest alla jooksmisel aga isegi kolmekordne ülekoormus. Kui olete tervisespordiga algaja, oleks soovitav sel juhul alustada jalgrattasõiduga, suusatamisega või rulluisutamisega, need koormavad tugi - liikumisaparaati märgatavalt vähem.
Kui organismi tugi - liikumisaparaat on koormustega kohanenud ja kehakaal langenud, võib juba jätkata jooksmisega. Kuid esialgu võib 1- 2 korda nädalas paralleelselt jätkata ka oma teise lemmikalaga. Hiljem võib jätkata 2 - 3 korda nädalas jooksmisega ja 1 kord nädalas teise vastupidavusalaga - nii paraneb aeroobne töövõime, langeb kehakaal ja suureneb motivatsioon regulaarselt jooksmisega tegeleda.
Treeningplaan ülekaalulisele jooksutreeningutega alustajale
Eesmärk - suuta 10 nädala pärast joosta järjest 30 minutit.
Hea treenituse korral võite alustada ka 2 - 3. nädala treeningkoormustega. Treeningud peaksid kindlasti toimuma 3 korda nädalas, iga treeningpäeva järgselt peaks olema puhkepäev. Treeningplaanis toodud igale jooksuintervallile peaks järgmine 1.30 min kõndimist taastumiseks.
1. nädal 6 x 2 min
2. nädal 6 x 3 min
3. nädal 6 x 4 min
4. nädal 4 x 6 min
5. nädal 4 x 8 min
6. nädal 3 x 10 min
7. nädal 3 x 10 min
8. nädal 2 x 15 min
9. nädal 1 x 20 min 1 x 10 min
10. nädal 30 min (ilma pausita)