Uudised

Kati Tolmoffi viimane olümpia 

START, 29. mai 2016, 21:00
Kalle Veesaar/ Ajakiri Sport 
Taanis elav sulgpallur Kati Tolmoff (32) esindas 2009. aastal Eestit Pekingi olümpial ning loobus järgmisel aastal tippspordist. Poolteist aastat tagasi langetas ta aga otsuse – treenida ennast lühikese ajaga kahe väikelapse kõrvalt uuesti tippu ning võtta viimast Rio OM-ilt. 

“Pekingi olümpiamängude kaotus oli emotsionaalselt nii raske. Otsustasin, et ei soovi oma karjääri niimoodi lõpetada,” selgitab ta oma otsuste tagamaid (Kati kaotas Pekingi sulgpalliturniiri avaringis iirlanna Chloe Mageele 21 : 18, 18 : 21, 19 : 21 – toim). Poolteist aastat pingelisi treeninguid ja võistlusi on olnud omaette proovikiviks. “Enam ma sellist perioodi korrata ei sooviks,” ütleb nüüd oma olümpiapääsu kinnitust ootav Kati (ametlik kinnitus saabub 18. Juuliks – toim). Loobuda tuli paljust. Näiteks pidi Kati maha müüma oma võileivakohviku. “Pidin selle otsuse langetama. Olen perfektsionist ja kuna mul polnud enam reaalselt aega seal kohal olla, siis otsustasin sellest loobuda. Kui kuskil on ikka enda nimi peal, siis tahan, et oleks hästi tehtud. Mõtlesin pikalt, kas palgata keegi enda asemele seda kohvikut juhtima, kuid sellel poleks siiski mõtet olnud. Plaan oli algusest peale selline, et olen kohvikus ise kohal ja toimetan,” ütleb Kati ja lisab, et võileivakohviku kontseptsioon jäi talle ning soovi korral võib ta oma äri igal ajal uuesti püsti panna.

Juba meister valmis
“See periood on olnud kõvasti raskem, kui ma alguses arvasin,” tunnistab Kati. Intensiivne treeningperiood tähendas ka pere ja kodu kulul tehtud loobumisi. Kati sõnul on kõige keerulisem olnud lastest (3-aastasest pojast ja 5-aastasest tütrest) eemalolek. “Mentaalselt on see periood olnud kindlasti koormavam kui füüsiliselt.” 1,5 aasta jooksul on Katist saanud aga tõeline ajaplaneerimise meister, sest kahe lapse kõrvalt tippspordi tegemine nõuab erilisi oskusi. “Planeerimatuid asju on väga palju ette tulnud. Kõik ei lähe alati nii, nagu soovid. Näiteks kui laps jääb haigeks, siis pole võimalik trenni minna.” Kati ei kujuta ette, et oleks saanud sellist perioodi endale lubada, kui tema kõrval poleks toetavat peret – Taanis abikaasat ning Eestis isa ning õe peret. “Üksi ma poleks kuidagi hakkama saanud.” Lapsehoidmine pole Kati sõnul variant. “Ma tahan lapsed jätta ainult nende pereliikmetega.”
Siiski ütleb ta, et midagi päris une ajal tehtud pole – Kati läheb õhtul vara magama ja on seega hommikul ka varakult valmis. “Vajan õnneks vähe und. Lastega muutub unevajadus väiksemaks.” Praegu ongi Kati harjunud magama kuus-seitse tundi. “Võistlustel olles magan pikemalt, aga üle üheksa tunni ma enam kindlasti ei maga. See on minu organismi jaoks juba harjumatu,” ütleb Kati ning tunnistab, et vanasti sai ikka kõvasti rohkem magamisele rõhku pandud.

Uus eesmärk
Kati eesmärk Rios on lihtne – olla parem kui eelmisel korral. “Minu jaoks saab olema võit juba see, kui ma olümpiale kvalifitseerun. Ma lähen sinna suhteliselt pingevabalt ja arvan, et mul läheb sel korral väga hästi.” Miks? Sest väga palju on muutunud. “Ma olen nüüd väljaku peal targem ja mõtlen rohkem. Varem olin platsil tihti uisapäisa, pea laiali otsas. Üks kord tuli välja, teine kord jälle mitte. Kindlasti olen valmis ka väljakul rohkem tööd tegema. Samuti olen muutunud rahulikumaks. Võrreldes varasemaga on ka neid päevi vähemaks jäänud, kus kõik välja ei tulnud,” ütleb Kati ning lisab, et ei tunne ka füüsiliselt, et oleks vanusega nõrgemaks jäänud. “Öeldakse, et vanusega füüsis nõrgeneb, mina seda enda puhul ei taju.”
Mingu tulemuste mõttes kuidas läheb, kuid kindel on see, et tegemist saab olema Kati viimase olümpiaga. “Ma olen ju juba 32 ja see on üksikmängija kohta kõrge iga. Mul oligi plaan veel vaid ühe korra olümpiale minna,” selgitab ta. Pärast Riot plaanib Kati keskenduda õppimisele. “Kuna olen aktiivse eluviisiga, siis saab see eriala olema kindlasti spordiga seotud.” Sulgpalliga soovib Kati edasi tegeleda vaid treenerirollis olles ning pühendada end hoopis uuele alale. “Ma arvan, et hakkan peale olümpiat hoopis tennise harrastajaks.”


PÄEVATOIMETAJA

online@ohtuleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee