Janika Lõiv treeningu puhkehetkel Valga keskväljakul

Foto: Erakogu
Silja Paavle 15. november 2022 16:37

Valgamaa moodustavad kolm vahelduva reljeefiga piirkonda Eestis - Valga, Tõrva ja Otepää vald. Sealsed metsad kulgevad läbi ürglooduse, saatjaks müstilised ja närvikõdi pakkuvad paigad. Piirkonna eriilmeline olemus võimaldab osa saada aktiivse puhkuse veetmise avaratest võimalustest. 

Kuppelmaastik, mis vaheldub metsade ja kaunite veekogudega, pakub avastamisrõõmu igas vanuses ja sporditaustaga inimestele. Jalgsi, rattaga, suuskadel või räätsaga - Valgamaal on võimalusi lõputult. Toome sinuni mõned meeldejäävamad!

Janika Lõivu meelispaigad kodukohas

Eesti parima naisratturi ja Tokyo olümpiamängudel maastikurattasõidus 17. koha pälvinud Janika Lõivu kodu on Valgamaal. „Valgamaa on minu arvates ideaalne koht rattasõidu treenimiseks ja ka lihtsalt nautimiseks. Meil on palju väikseid teid, kus liiklust peaaegu ei olegi ning kus on turvaline sõita. Lisaks metsik ja kaunis loodus, mis on väärt avastamist,“ jagub Janikal oma kodukandi kirjeldamiseks vaid kiidusõnu.

Janika Lõiv kodus Soorus

Foto: Erakogu

Kui Janika viibib kodus Valgamaal, on tal kaks peamist piirkonda, kus armastab treenida. „Maanteerattaga sõites on minu lemmik piirkonnaks Lüllemäe (Laatre-Lüllemäe-Kaagjärve-Kaika-Koobassaare kant). Seal on väga vähese liiklusega asfalteeritud teed, kus on mõnus kilomeetreid koguda ja nautida kaunist kuppelmaastiku. Mõnusad kergelt üles-alla looklevad teed, mis teevad sõitmise lõbusaks. Eriti ilus on seal sügisel, kui loodus hakkab värvikirevaks minema,“ tutvustab Eesti parim naisrattur, kes muide veel 2016. aastal oli harrastussportlane, aga töötas end maastikuratta olümpiakrossis maailma parimate sekka ja lunastas pääsme olümpiamängudele.

Tehvandi ja Pühajärve mitmekesised võimalused

Janika sõnul on parimaks piirkonnaks just Otepää, kui treeningud nõuavad maastikurattaga sõitmist. „Näiteks Tehvandil asub spetsiaalselt maastikuratta sõiduks tehtud rada, kus toimusid käesoleval aastal lausa Eesti meistrivõistlused. Sealne rada pakub sõidu- ja avastamisrõõmu nii algajale maastikuratturile kui ka juba kogenud sõitjale. Üsna uus on ka Munaka Bike & Hike Park, mis asub Väikse Munamäe jalamil ja kus saad tõstukiga rattaga üles sõita ja nautida vaid laskumisi. See on mõeldud küll natuke kogenumale ratturile, aga on igaljuhul väga äge rada,“ tutvustab Janika enda lemmik paiku.

Janika Lõiv Eesti meistrivõistlustel Otepääl.

Foto: Erakogu

Janika sõnul on samuti heaks väljakutseks sealt samast Tehvandi staadionilt alguse saav Tartu rattamaratoni rada, mis kulgeb välja lausa Elvani ning kus on võimalik ka päris pikk sõit ette võtta. „Jõukohane ning hea rada nii professionaalidele kui ka niisama harrastajatele,“ kinnitab Janika. 

Matkamiseks meeldib südikale spordinaisele väga Otepäält 3 kilomeetri kaugusel asuv Pühajärve ümbrus ja sealne matkarada, kus on hea loodust nautida ning pea mõneks ajaks välja lülitada. Populaarne jalutuskoht sobib igas vanuses loodusenautlejale ning ühtlasi ka kergema jalutuskäigu soovijale. 

Orienteerumismeka

Rogaini 2021. aasta Euroopa meistriks kroonitud ning maailmameistrivõistluste 2022. aasta hõbemedali omanik Timmo Tammemäe kinnitab samuti, et Valgamaal on palju võimalusi loodusesse minna ja aktiivset puhkust harrastada. Rogain on orienteerumisvõistluse pikim distants. Euroopa meistriiks krooniti Timmo just Otepääl.

Timmo Tammemäe Euroopa meistrivõistluste rajal Otepääl koos tiimikaaslase Sander Linnusega.

Foto: Erakogu

„Kõige mitmekesisemaid sportimise võimalusi pakub kahtlemata Otepää ja Kääriku ümbrus, mida võiks kutsuda Eesti spordimekaks. Olgu selleks siis looduses matkamine, jooksmine, orienteerumine, rattasõit või talvel suusatamine,“ tunnustab Timmo Valgamaa olulisemat spordikeskuse piirkonda, mis tema jaoks olulise tähendusega.

Tammemäe sõnul on Otepää ümbruses palju kilomeetreid rulluisutatavat kergliiklusteed metsade keskel, millele pakub vaheldust võimalus kajaki või kanuuga järvesoppide avastamine: „Minu südames on Otepää-Kääriku kindlasti erilisel kohal. Olen seal veetnud palju aega.”

Timmo toob välja ka Karula-Lüllemäe terviserajad. „Valgamaal on palju erinevaid RMK radasid ja palju metsa. Soovitan kindlasti vaadata orienteerumine.ee orienteerumiskaarte, mille hulgast leiab iga huviline aktiivseks puhkuseks mõnusa trajektoori.“

Karula rahvuspargi külastuskeskus, mida Timmo mainib, asub pargi südames, ümbritsetuna kaunite kuplite, müstiliste metsade ja lummavate vaadetega Ähijärvele. 

Tõus Otepää linnamäe piiskopilinnuse varemetele võistluste käigus

Foto: Erakogu

Asudes Valga- ja Võrumaa piiril, eemal suurtest maanteedest, peab siia eraldi tulema kas autoga või bussiga, aga võib-olla hoopis jalgsi või jalgrattal mööda RMK Peraküla – Aegviidu- Ähijärve matkateed. Kuid see tulek on ettevõtmist väärt! Väsinud matkaja saab korraks külastuskeskuses jalgu puhata, vihma eest varju tulla, vaadata rahvusparki tutvustavat filmi ja tutvuda püsiekspositsiooniga. Kel aga soov võtta ette väiksem jalutuskäik või minna matkama, siis külastuskeskuse lähedalt saavad alguse mitmed matkarajad.

Matkarajad ja aktiivne puhkus

Kindlasti tasuks Lõuna-Eestis varuda aega Tõrva terviseradade külastamiseks ja aktiivse puhkuse nautimiseks. Muide, Tõrva terviserajad, mis kuuluvad Eesti terviseradade võrgustikku, on saanud Eesti parima spordirajatise tunnustuse ja need on äärmiselt mitmekülgsed.  Erineva pikkuse ja kattega rajad kulgevad looduses ning linnas, ümber järvede ja läbi parkide. 

Neile, kes otsivad suuremaid väljakutseid ja soovivad oma nutikelladel rohkem samme koguda, on parimaks valikuks Tõrva terviserajad 11,1 kilomeetrises täispikkuses. Ka need, kes eelistavad tagasihoidlikumaid distantse ja armastavad loodust nautida, peaksid kindlasti proovima Tõrva terviseradade lühemaid etappe, näiteks Vanamõisa järve ümbritsevas looduskaunis parkmetsas, kulgedes mööda põlispargi tee- ning järveümbruse metsaradu. Muide, sellest osast saab talvel hästi hooldatud suusarada. 

Tõrva staadion ja matkarada

Foto: Sven Zacek

Tõrvas leiavad aga tegevust ka spordi ja aktiivse vaba aja austajad, sest just Tõrva terviseradade kõrval avati 2021. aastal täiesti uus ja kaasaegne staadion, mis pakub võimalust tegeleda peaaegu kõigi kergejõustikualadega. Lisaks võimaldab staadion mängida aastaringselt jalgpalli, suvehooajal tennist, korvpalli ja võrkpalli. Lisaks matkamisele, jooksu harrastamisele, jalgpallile või suusakilomeetrite kogumisele, saab Tõrvas nautida Eesti ühte parimaid discgolfi parki, mis koosneb 18-rajast ja saab alguse Tõrva Gümnaasiumi kõrvalt. 

Tõrva tervitab aktiivse puhkuse nautlejaid aastaringselt, sest terviserada on valgustatud 2,5 kilomeetri pikkuselt. Muide, seda valgustusühtlust peetakse Lõuna-Eesti üheks parimaks! 

Avastamisväärt paigad

Valgamaal saab ühildada õues viibimise ka kultuurilise mitmekesisuse avastamisega. Koiva pärandkultuuri jalgrada on huvitav ja vaheldusrikas 2 kilomeetri pikkune rada Valgamaal, kus saab tutvust teha pärandkultuuriobjektidega, mis olnud olulised meie esivanematele. Olgu selleks siis ohvrikivi, Tellingumäe jaanituleplats koos vaatetorniga, kikkapuu istandus ja põlised ning vaigutatud männid.

Valga linnas asuvad Pedeli jõe loodusrada ja kergliiklusteed kulgevad piki Pedeli jõe kaldaid. Asfalteeritud rada on täies ulatuses viie kilomeetri pikkune. Pudrumäelt avaneb imeline vaade kaksiklinnadele Valgale ja Valkale! Kiirustada ei maksa, sest raja äärde jäävad laste mänguväljakud, jõulinnakud, suvitusrand, poolsaarele puhkeala ning isegi koerte väljakud. Pedeliäärne on parim koht jalutamiseks, rattaga sõitmiseks, rullitamiseks, suusatamiseks- Valgamaa tõestab, et looduslähedust saab nautida ka linnas.