Hendrik Themas

Foto: Rauno Vahter
Silja Paavle 14. aprill 2022 14:49

Hendrik Themas on poksija, kelle pealt on näha, kuidas võitlussport pole vaid füüsiline tegevus, vaid vajab ka tugevat vaimu, pingetaluvust ja distsipliini.

Hendrik Themas usub, et edukas sportlane on see, kes areneb, kes on täna parem, kui oli eile. „Ja parem kellest? Iseendast!“ rõhutab mees, kes arvab, et ühe päevaga võib palju teha, kuid aasta ja kümne aastaga veel kordi rohkem. Vaja on vaid järjepidevust.

„Peab tegema trenni, korralikult magama, toituma ja õppima. Tuleb kuulata treenerit, mõelda kaasa, õppida kolleegidelt, tippudelt ja enda kogemusest,“ sõnastab ta edu ja arengu põhialuseid. Ka väikesed võidud toovad Hendriku sõnul kaasa enesekindluse ja usu kasvu. „Iga sentimeeter, kilogramm, sekund või muu selline on võit,“ sõnab ta. Eesmärkide poole jõuab poksija hinnangul vahe-eesmärke seades ning kui tehtavat enam ei naudi, on asi lihtne: tegeled vale asjaga.

Hendriku jaoks on olnud innustavad ka taskuhäälinguid, milles räägib keegi, kes on palju saavutanud. Tema ise soovitab näiteks JRE podcaste, kus on käinud palju võitlussportlasi, näiteks GSP, Michael Bisping, Andy Galpin, Mark Sisson, Ronnie Coleman, Mike Tyson, Evander Holifield.

Ehkki taskuhäälingud on paljudele motiveerivad, usub mees, et ainult motivatsiooni peale loota ei saa. „Seda vahel on, vahel pole, aga eesmärk on alati. Rutiiniga tuleb sõbraks saada. Tippsportlasel on vaja rutiinitaluvust,“ rõhutab ta.

Laps peaks tahtma minna trenni

Henry Rohtla hakkas poksiga tegelema 2009. aastal. Poksi avastas ta täiesti juhuslikult. Henry oli terve elu mänginud jalgpalli ja tegi otsuse, et tahaks proovida individuaalsporti. Vahe on selles, et kui jalgpallis sõltub kogu tulemus tiimist ja treeneritest, siis poksis rohkem iseendast. Nii rajas ta koos sõpradega Keila noortekeskusesse poksisaali, kus huvilised hakkasid koos trenni tegema. Toona oli tema sõnul lastel küll rohkem soovi trenni minna ning erinevalt praegusest läksid lapsed ise trenni, mitte ei viidud neid autoga.

Treeneriametini jõudis Henry aastaid hiljem. Praegu on ta täiskohaga treener ja käib võistlemas. Võistlusteks ette valmistudes annab ta oma kliendid teiste usaldusväärsete treenerite kätesse ning ise keskendub igapäevaselt treenides lähenevatele võistlustele.

Enda eesmärgid - nii spordialased kui eraelulised - on Henry aasta kaupa kirjutanud üles tahvlile. Selleks aastaks on tal seinal kümme eesmärki ning praeguseks on neist kaks täidetud – üks neist oli Eesti meistrivõistluste võitmine.

Ta usub, et igal inimesel võiks olla märkmik või tahvel, kuhu eesmärgid üles kirjutada, et oleks ka motivatsiooni nendega tegeleda.

Henry tunnistab, et muidugi on hetki, kus trenni minna ei taha. „Kuid kõige raskem on koti kokkupanek ja kodust väljamineminek. Kui see on tehtud, oled saalis ja teed trenni ära,“ kinnitab ta, et pärast selle raskuse ületamist tunneb inimene end hästi ja on tänulik, et trenni läks.

Võitlussport nõuab pühendumist

Ott Remmer läks esimest korda poksitrenni 16-aastaselt. Kuna talle on võitlusalad alati meeldinud, oli valik üsna lihtne. Esialgu ei olnud tal üldse mingit plaani võistelda, aja möödudes tuli soov ennast proovile panna ja nii saigi käidud päris mitmel harrastajate võistlustel.

Hiljem hakati teda kutsuma erinevatele üritustele, Ott võistles tihedamini ja tegi trenni teadlikumalt. Tase läks järjest kõrgemaks ja tugevamaks, mistõttu on tarvis teha rohkem trenni - viimased viis-kuus aastat on ta pühendunud ainult treenimisele ja võistlemisele.

Ott usub, et raske ja järjepidev treening viib sihile. „Kuid tahtejõud ja loomulik anne ei tee ka halba,“ lisab mees.

15. aprillil toimub Eesti võitlusspordi tippsündmus The League, kus astuvad üles mitmed poksijad. Nende seas Hendrik Themas, Henry Rohtla ja Ott Remmer.