Foto: Pexels
Toimetas Silja Paavle 4. aprill 2022 11:52

Sammulugemisvõistlus tekitab hasarti ning innustab sedaviisi ka lapsi rohkem liikuma - just seepärast kutsuvad kooliõed aprillis tähistataval südamekuul Eesti koole üles kõndimisvõistlusi korraldama.

„Tallinnas on vahemaad pikad, mistõttu suur osa lapsi viiakse kooli ja huviringidesse autoga. Natuke rohkem kõnnivad need, kes kasutavad ühistransporti, kuid kokkuvõttes jääb just vabas õhus liikumisest vajaka,“ tõdeb SA Tallinna Koolitervishoid juhatuse esimees Kädi Lepp, et koolilapsed liiguvad igapäevaselt vähe.

Ta lisab, et väikese kehalise aktiivsusega lastel on täiskasvanueas suurem risk südame- ja veresoonkonna haigusteks. Kuid juba praegu esineb lastel rohkem ülekaalulisust kui mõnikümmend aastat tagasi, mil lapsed mängisid palju õues ja istusid vähem nutiseadme ja arvuti taga.

Sellepärast kutsuvad kooliõed üles aprillis tähistataval südamekuul rohkem õues liikuma. „Õpilastel on tihedad koolipäevad ja niisama jalutamist ajakavasse alati ei mahu. Üks võimalus rohkem samme teha on kõndida jala kooli ja pärast tagasi koju. Kui vahemaa liiga pikk, siis sättida kasvõi nii, et osa teed sõidab õpilane auto või bussiga ning edasi läheb juba jala,“ soovitab Kädi Lepp.

Innustust jagavad kindlasti sammulugemise võistlused, mida kevaditi korraldatakse paljudes töökollektiivides. Lepa sõnul on ka koolipered oodatud südamekuul võidu kõndima. „Vaja pole muud kui sammulugemise äppi telefonis või nutikella. See, kas teha ülekooliline mõõduvõtmine või korraldada see klassis, kas võistelda individuaalselt või moodustada meeskonnad, kas kõndida võidu terve kuu, nädal või üks päev, jäägu juba iga koolipere enda otsustada.“

Et anda eeskuju, loevad ka kooliõed 4.-6.aprillini oma kolmel päeval kõnnitud samme. „Tegelikult ei tähenda õdede töö ainult kabinetis istumist, tihti saavad nad päeva jooksul mööda koolimaja koridore liikudes juba 10 000 sammu kokku,“ kinnitab Lepp. Et aga värskes õhus liikumine on kõige kasulikum, on ka paljud kooliõed on lubanud neil päevil jala tööle kõndida. Kõige suurema sammude saagi saanud kooliõde kuulutatakse välja 7.aprillil, mil  tähistatakse ülemaailmset tervisepäeva.