Õige matkavarustus lubab retke veelgi rohkem nautida.

Foto: Erakogu
Silja Paavle 24. märts 2022 11:11

Vaatamata keerulistele aegadele maailmas on kevad taas kätte jõudnud. Tasub jätta muremõtted koju ja minna loodusesse - kevadlindude orkestriproov või looduse imetlusväärsed vaatemängud mõjuvad ergutavalt ning aitavad hiljem argiste raskustega hõlpsamalt hakkama saada.

Et matk mööduks muretult, on oluline targalt riietuda. Fjällräveni matkaeksperdid annavad seitse soovitust, mida täpsemalt silmas pidada.

1. Mõtle mitmekihiliselt. Kevadine ilm võib olla petlik ning metsa minnes pead olema valmis kõigeks - nii päikeseks, vihmaks, tugevaks tuuleks kui ka lörtsiks. Mõtle riietust planeerides mitmekihiliselt, et saaksid vastavalt kehatemperatuurile ja enesetundele kihte ära võtta või juurde lisada. Esimeseks kihiks sobib hästi lühikeste või pikkade varrukatega T-särk, teise kihina soe fliis või kampsun ning kõige välimise ehk kolmanda kihina mugav jope, mis kaitseb tuule ja vihma eest. 

2. Head matkapüksid lubavad muretult liikuda. Matkapükste valimisel pööra tähelepanu pükste materjalile ja sellele, kuidas need sinu kumerustega sobituvad. Mida ekstreemsem ja aktiivsem rada, seda venivamad võiksid ka püksid olla. Matkapüksid võiksid olla vastupidavast ja venivast materjalist, mis lubavad muretult liikuda, istuda ja kükitada. Mida rohkem taskuid, seda parem – nii on kõik matkaks vajalik käeulatuses. 

3. Oled sa kunagi matkaretuuse proovinud? Matkaretuusid on paljude naismatkajate lemmikud, kuna lasevad mugavalt liikuda ning istuvad hästi jalas. Võrreldes tavaliste retuusidega on matkaretuusid veidi vastupidavamast materjalist ning hoiavad paremini sooja. Krõbedamate kevadilmadega võid lisakihina retuuside alla panna ka meriinovillast sooja pesu. Muideks, matkaretuusid ei ole pelgalt naiste pärusmaa, valiku leiavad endale ka mehed.

4. Investeeri jalanõudesse. Matkajalanõusid valides võta arvesse matkaraja keerukust ning matka pikkust. Keerulisem ja pikem matk nõuab stabiilsema välistallaga jalanõusid. Ühepäevasele matkale eelista pigem kergeid matkajalanõusid, millel on mugav sisetald ning hea haardevõimega välistald, mis ei väsita liigselt jalgu ega keha. Veendu, et jalavarjud on sisse kantud ja pigem numbri võrra suuremad. Kand võiks jalanõus kindlalt paigal püsida, kuid varvastel võiks olla ruumi liikuda.

5. Hoia pea ja sõrmed soojas. Kui hoiad oma pea ja kõrvad soojas, hoiad soojas ka oma keha. Kui oled mütsi kandmisest pärast pikka talve juba väsinud, aga soovid oma kõrvu külma ja tuule eest kaitsta, sobib kevadisele matkale hästi soe peapael. Vaatamata juba kevadisele ilmale pane kätte ka kindad ja kaela sall.

6. Kott vali vastavalt matka pikkusele ja tegevustele. Matkakotti valides mõtle läbi, mida sul matkal olles vaja läheb. Päevaseks matkaks sobib hästi 20-30L seljakott, kus jätkuks ruumi vahetusriietele, veepudelile, toidule ja muudele isiklikele vidinatele. Pikema, näiteks kahepäevase matka puhul vali vähemalt 45-liitrine matkakott, kuhu mahuks lisaks ka magamiskott, telk, madrats, toiduvarud ja toidu tegemiseks vajalik.

7. Viimistle matkariideid vastavalt ilmale. Pea kõiki matkariideid, sealhulgas ka kotte, saab soovi korral muuta veelgi tuule- ja veekindlamaks mesilasvahast ja parafiinist riidevahaga. Kasutamiseks kanna vaha kuuma triikrauaga riide peale. Vaha eemaldamiseks pese jopet 40 kraadi juures, mis muudab materjali taas hingavamaks.