Foto: Eesti Terviserajad
Toimetas Silja Paavle 9. veebruar 2022 08:24

Täna stardib liikumiskampaania „Terves kehas terve vaib“, mis kutsub koole ja klasse kehalise kasvatuse ja muid tunde terviseradadel läbi viima. Märtsi lõpuni toimuvas kampaanias osalenud koolide seast valitakse välja kolm parimat, kellele kingitakse edaspidise liikumise toetamiseks iseteeninduslik rattaremondipunkt.

Kampaania eestvedaja, sihtasutuse Eesti Terviserajad juhataja Alo Lõokese sõnul võiksid lapsed ja noored märksa rohkem õues aega veeta ja liikuda. „Nii rahvusvahelised terviseorganisatsioonid kui ka siinsed spetsialistid soovitatavalt noortel mõõdukalt liikuda vähemalt 60 minutit päevas. Mõne aasta eest läbiviidud Eesti kooliõpilaste tervisekäitumise uuringu järgi liigub piisavalt vaid 16% 11−15-aastastest kooliõpilastest – seda ei ole just palju,“ lisab ta. Lõoke märgib, et suur roll laste ja noorte liikumisharjumuste kujundamisel on vanematel, aga ka sõpradel, õdedel-vendadel ning koolil. „Me peaksime kõik nügima üksteist, vanusest hoolimata, julgemalt väljas liikuma. Eeskujud on noortele olulised ning sõbraga või perega koos sportimine või kasvõi jalutamine on sageli põnevam kui üksinda.“

Pea kaks kuud vältava kampaania jooksul kutsub Eesti Terviserajad koole liikumistunde läbi viima just terviseradadel. „Tavapäraste staadioni- või võimlatundide asemel kutsume koole vahelduseks terviseradadele, kus saab kas suusatada, uisutada või hoopis joosta või tempokalt jalutada. Mitmete terviseradade juures on ka välijõusaalid, kus saab jõu- ja venitusharjutusi teha. Igal juhul on värske õhk garanteeritud!“ selgitab ta.  

„Nagu me teame, mõjutab liikumine ühtpidi füüsilist, teisalt aga vaimset tervist. Laste puhul on liikumine seotud ka arengu ja paremate õpitulemustega – terves kehas terve vaib! Terviserajad sobivad hästi ka teiste ainetundide läbi viiimiseks ja matkadeks, nii et ootame fotosid-videoid põnevatest tundidest-tegevustest koolidelt üle Eesti, millest parimaid lõpuks auhindadega premeerida,” lisab Lõoke. 

Foto: Eesti Terviserajad

Kõik klassid või koolid on oodatud terviseradadel läbiviidud liikumistundidest laadima üles fotosid või videoid veebilehele terviserajad.ee/tervevaib. Aprillikuus valib žürii saadetud fotode ja  videote  seast välja kolm parimat – tänutäheks paigaldatakse nende koolide juurde õpilastele-õpetajatele kasutamiseks rattaremondipunkt. Remondipunktides on kõik vajalik ratta hoolduseks – universaalse pumbaotsikuga pump koos manomeetriga, erisugused võtmed, võtmekomplektid, kruvikeerajad ja kummiheeblid ratta korrastamiseks. Ülevaate koolilähedastest terviseradadest saab siin.

Eesti Terviserajad SA asutasid 2005. aastal ettevõtted Merko Ehitus, Swedbank ja Eesti Energia. Tänaseks on terviseradadest saanud suurim liikumisharrastuse mõjutaja Eestis. Kokku on Eestis enam kui 1100 kilomeetrit aasta läbi kasutatavaid terviseradasid, mida külastatakse hinnanguliselt 6 miljonit korda aastas ning mida hooldab 200-liikmeline rajameistrite meeskond.

Kommentaarid  (1)

.....olemasolu korral just sellele tähelepanu suunata!!!!! 9. veebruar 2022 12:47
Praegune lumerohke talv on ideaalne lumelinnade- ja figuuride ehitamiseks!!!!! Miks veetakse suurte traktorikärutäite ja kalluritäite kaupa lund lunnast välja, kui võiks seda lund kasutada hoopis parematel eesmärkidel??!!!! Lumelunnade - ja lumefiguuride ehitamisel saavad õpilastest täiskasvanuteni PALJUD INIMESED PIISAVALT FÜÜSILIST KOORMUST, et end vormis hoida!!!! Koolide kehalise kasvatuse õpetajad või iksid just praegu õpilasi su unata lumelinna ehitamisele, see võikski olla paljude tundide põhiteema!!!! Eestis ei ole igal aastal NII P A LJU LUND ja siis võiks selle....

SISUTURUNDUS