Sinu spordiala | Sinu treener

Kas trennist võib sõltuvusse sattuda? 

Liigume.ee, 23. august 2021 14:13
Foto: Unsplash

Kas trennisõltuvus on päriselt olemas?

Sõltuvusse võib sattuda kõigest - nii armastusest, nutitelefonidest, alkoholist kui ka treenimisest, kirjutab väljaanne GQ. Ehk teisisõnu: inimesele võib liiga teha ükskõik mis, kui seda on tema elus liigselt.

Treenimine on üks positiivsemaid asju, mida inimene oma tervise jaoks saab teha, aga umbes kolme protsendi inimeste jaoks muutub see patoloogiliseks.

Trennisõltuvust näitab kaks järgnevat ebatervislikku märki:

1. treenimise taset ei suudeta kontrollida,

2. positiivsete kohanduvate saavutuste vahetamine liigse kahjustamise vastu, mis mõjutab füüsilist, vaimset ja sotsiaalset tervist.    

Trennisõltuvus võib olla primaarne (puhtalt sõltuvus treenimisest) või sekundaarne: näiteks söömishäire ja soov trenni abil kaalu kontrolli all hoida.

Suurem risk on sõltuvusse sattuda inimestel, kel on näiteks madal enesehinnang, ärevus- või sõltuvushäired. Trennisõltuvusse satuvad mehed ja naised võrdselt, aga meestel areneb sagedamini välja primaarne sõltuvus. 

Sõltuvuse väljaselgitamiseks tuleb eeskätt peeglisse vaadata. Mõned märgid: pidevad ületreenimisvigastused, pidevad haigused kurnatud immuunsüsteemi pärast, madal sooritusvõime ja kurnatus trennis. Samuti, kui jätkad haigusest või vigastustest hoolimata liigset treenimist ning kui trennikava häiritakse, siis koged võõrutusnähtusid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee