Sinu spordiala | Sinu treener

Rulluisumaratoni eel: kuidas valida õiged rattad ja laagrid? 

Toimetas Silja Paavle, 19. august 2021 23:13
Foto: Unsplash

Kuidas valida oma rulluiskudele õiged rattad ja laagrid? Tartu Maratoni kodulehel jagab 15. Tartu Rulluisumaratoni puhul professionaalseid nippe ja tarkusi kogenud rulluisuentusiast Hassar Jurs.

Rulluisurattad on sõidu mugavuse aspektist väga olulised. Turul pakutakse rulluiske, mis on nii nelja kui ka kolme rattaga. Järjest rohkem on levinud kolme rattaga rulluisud. Ratta suurused on samuti erinevad ning jäävad vahemikku 70-125 mm.

Kuidas valida õige suurusega rattad?

Ratta suuruse valik sõltub eelkõige uisu kasutusotstarbest ning sõiduoskusest. Mida suurem ratas, seda suurem ka lõppkiirus – aga just lõppkiirus! Ei ole mõtet hankida kohe omale 125 mm rattaga rulluisuke, kui liikumiskiirus on kuni 20 km/h. Väiksema läbimõõduga ratas annab parema manööverdamisvõime. Samas suurem ratas tagab mugavama ja sujuvama sõidu krobelisemal teekattel.

Samuti on erinevad ka ratta tugevused. Rattal olev markeering A tähistab ratta tugevust. Fitnesstüüpi uiskudel on rattad tugevusega 78A-83A ning kiirrulluiskudel võivad need sõltuvalt kasutusotstarbest olla tugevusega kuni 90A. Kergliiklusteedel uisutamiseks on üldjuhul kõige sobivam ratas tugevusega 85A-86A. Uisuparkidesse ning trikitamiseks on sobivam pehmem ratas 78A-80A.

Tartu Rulluisumaratoni rajale sobivaim ratas võiks olla tugevusega 85A-86A, suurema kehakaaluga sõitjal ka 87A.

Tipprulluiskude rataste puhul hinnatakse kolme parameetrit – haarduvus, veerevus ja tagasilöök ehk põrge. Sellised rattad on valmistatud mitmekihilisest polüuretaanist, mille igal kihil on oma eesmärk. 

Kindlasti tasuks vältida odavaid plastmassist ratastega rulluiske. Nende hind on küll odav, kuid plastmassist rattad ei veere, ei haaku ning väristavad ja kolisevad.

Märjal teekattel toimib paremini veidi pehmem rulluisuratas, kuna pehmema ratta haarduvus on parem. Välja on töötatud ka spetsiaalsed vihmarattad, kuid neid võiks kasutada siis, kui on selgelt märg. Vahelduvates oludes, kus osa teekattest on kuiv, hakkab vihmaratas kiirelt kuluma ning ka veerevus on tagasihoidlikum.

Rulluisu rataste juures tuleks kindlasti jälgida nende kulumisastet ning aegajalt rattaid ümber tõsta. Ebaühtlaselt kulunud ratas on väga ebastabiilne ning sellega sõita on suisa ohtlik.

Millist laagrit eelistada?

Laagri kvaliteedi määravad laagri materjal, täpsus ja määre. Kõige enamlevinumad fraasid millest laagrite juures räägitakse on ABEC ja ILQ. Neid omavahel aga päris võrrelda ei saa, kuna ABEC tähendab laagri täpsusklassi ja ILQ on brändi nimi. ABEC puhul, mida suurem number ABEC kirja taga, seda täpsema klassiga laagriga on tegemist. Üks, mis kindel – liiv ja vesi teevad igale laagrile palju pahandust ning mida paremini laagreid hoida ja hooldada, seda pikem nende eluiga on.

Puhas ning õlitatud laager veereb! Kuid keraamilisel laagril, kus korpus on metallist ning kuulid keraamilised, on kindlasti eelised. Pöörlemisel laager kuumeneb (eriti, kui ta ei ole korralikult määritud), kuumusega metall paisub ja veeretakistus seetõttu suureneb. Keraamikal seda ohtu ei ole. Samuti toimib keraamiline laager märja ilmaga sõites paremini. Metallist laager hakkab üsna kiirelt krigisema, mis tähendab, et see ka ei veere enam endiselt. Keraamiline laager säilitab oma veerevusomadused palju pikema aja vältel. Märja ilmaga sõites vajavad aga järelhooldust mõlemad laagritüübid. Keraamilise laagriga ei pea ehk nii kiirelt tegelema, kui metallist laagriga, mis kipub kinni jääma üsna lühikese ajaga.

Nagu ka muude spordivahendite puhul, võiks sügisel rulluisud enne kappi panekut ära hooldada. Puhastada ning õlitada laagrid, et kevadel ei tabaks halb üllatus, kus laagrisse jäänud niiskus on laagri rikkunud.

Laagrite hooldusel tuleks kindlasti kasutada spetsiaalselt laagriõli, mida igale puhtale ja kuivale laagrile lisatakse 1-2 tilka. Ei tohiks kasutada vedelaid aerosoole nagu WD40, mis rataste kiirel pöörlemisel sealt välja pritsib ning ka rulluisurattad määrib ning sellega sõitmise ohtlikuks muudab.

Kumba laagrit eelistada? See sõltub eelkõige uisutaja soovist. Hinnaeelis on siinkohal kindlasti metallist laagril.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee