Foto: Pexels
Toimetas Silja Paavle 27. aprill 2022 21:11

Kas teadsid, et vähene veetarbimine võib mõjutada ka sinu unekvaliteeti? Igatahes, unehäired on sagedane mure, millega ühtviisi nii suvistel valgetel öödel kui ka sombustel ilmadel vaeveldakse. Mil viisil uinumist soodustada ning mida vältida, et unehäiretele leevendust saada, räägib Suur-Pärnu Benu Apteegi proviisor Alexandra Sauskina.

Apteekri sõnul võivad und häirida nii suviselt kõrge temperatuur kui ka liigne valgus, ent enamasti tekivad uinumisraskused mitme soodustava faktori koosmõjus. „Üheks suurimaks loomulikuks mõjutajaks on inimese vanus. Noortel on loomulik soodumus hiljem magama jääda ja hiljem ärgata, vanuse tõustes uneaeg lüheneb. Hormonaalsete muutuste tõttu esineb naistel sagedamini unehäireid. Lisaks mõjutab ööpäevast biorütmi ja und inimese genotüüp, elustiiliharjumused, tegevusala ning kaasnevad haigused,“ loetleb Sauskina unehäirete põhjuseid.
Päevauinak võib kasu asemel kahju teha
Pikemat päevast uinakut apteeker unetuse puhul ei soovita, kuna see võib täiskasvanu une ja ärkveloleku rütmi oluliselt häirida. Küll aga on päevane uinak tervisele kasulik väikelastele, üle 55aastastele ja vahetustega töötajatele – ülejäänutele soovitab proviisor end stimuleerida, et päeval mitte uinuda. „Näiteks jahe dušš või jalutuskäik õues aitavad nii unisust peletada kui ka keha ergutada,“ soovitab Sauskina ja lisab, et kohvi tarvitamisega peaks olema ettevaatlik. „Kuigi kofeiin on peamine laialt kasutatav stimulaator, soodustab selle liigtarvitamine unehäireid. Kui on raskusi magama jäämisega, siis õhtusest cappuccino'st või muust piimakohvist tasub kindlasti loobuda, kuna kohvile lisatud piim pikendab kofeiini toimet veelgi,“ selgitab proviisor.
Lisaks kohvijoomise piiramisele on apteekri sõnul oluline tarbida päeva jooksul piisavalt vett. „Vähene veetarbimine küll otseselt und ei mõjuta, aga loob uinumiseks ebasoodsa fooni, takistades esmalt neerude ja soolestiku tööd,“ räägib Sauskina veejoomise tähtsusest ning juhib tähelepanu, et lisaks veele on oluline ka piisav mineraalainete tagavara, eriti magneesiumi, mis mõjutab otseselt närvisüsteemi. Piisav magneesiumi tagavara organismis ja vajadusel toidulisandina juurde võtmine aitab proviisori sõnul samuti unehäired vältida. 
Unetuse vastu taimetee ja melatoniiniga
Unehäirete ilmnemisel soovitab apteeker alla 55aastastele, kes ei tööta öises vahetuses, une soodustamiseks alustada rahustava taimeteega või madala doosi taimsete ekstraktidega tablettide või tinktuuriga. „Kui uneprobleemid on üle 55aastasel inimesel, siis võiks võtta juurde melatoniini või seda rahustava taimse ekstraktiga kombineerida, sest selles vanuses hakkab organismi enda melatoniini tootmine langema,“ soovitab apteeker ja lisab, et sobiva melatoniini doosi väljaselgitamine on pikaajaline protsess, kus tuleks kindlasti nõu pidada perearsti või apteekriga. Positiivse efekti saavutamiseks on vaja melatoniini vähemalt kaks nädalat järjest võtta. 
„Apteekides on melatoniin saadaval nii tablettide kui ka spreina. Tabletid tuleb võtta umbes 30 minutit enne magamaminekut, pihustatava sprei kujul avaldab melatoniin oma mõju kiiremini ja sobib lisaks ka neile, kel on tablettide neelamisega raskusi,“ selgitab Sauskina ja lisab, et kui muret ei tee mitte ainult uinumisraskused, vaid ka öine ärkamine, võiks abi olla pikatoimelisest melatoniinist.
„Unehäirete ulatuse, aga ka ravi edukuse hindamiseks oleks hea pidada unepäevikut,“ soovitab apteeker ning lisab, et kui inimene on kõik endast oleneva juba teinud, aga unehäired ikka püsivad, siis on kindlasti vaja pöörduda arsti poole. 
„Pikaajaline magamatus on seotud ülekaalulisuse, kõrgenenud kortisoolitaseme ja insuliiniresistentsusega. Lisaks häirib vähene uni organismi kaitse- ja vastupanuvõime funktsioone, koormab südame- ja veresoonkonda ja kiirendab vanusega seotud haiguste käiku,“ loetleb apteeker teadusuuringutega kinnitust leidnud unevõla tagajärgi. „Isegi nädalapikkune magamatus mõjub otseselt inimese emotsioonifoonile, paneb keskenduma negatiivsele, langetab tuju, soodustab hirmu ja ärevuse teket,“ toonitab Sauskina.

Edasi lugemiseks: