Liikumine ja tervis | Sinu treener

Terapeut: oma kehaga sõbraks saamine viib ilusama eluni 

Toimetas Silja Paavle, 16. juuli 2021 12:13

Kristel Vokk

Foto: Erakogu

„Naistel tekivad mingitel hetkedel hinnangud iseenda keha suhtes ning kiputakse end kritiseerima,“ nendib teadliku tervise nõustaja ja sel nädalavahetusel toimuva Ühenduses festivali üks esinejatest Kristel Vokk .

See tuleb Voki sõnul ühiskonnast ning juba kooliajast, kui meid võrreldakse kogu aeg kellegi teisega. Paratamatult tekivad sellises õrnas eas mõttemustrid ning hakkame end järgnevas elus võrdlema ning pidama enda keha valeks, sest see on erinev nende kehadest, kellega end võrdleme.

Kui peegelpilt ei meeldi: kuidas oma keha päriselt armastama hakata?

Vokk tõdeb, et see kõik viib tihtipeale erinevaid dieete katsetama, sest oleme kindlad, et kui saame kaalu mingi kindla numbri peale, oleme ilusad.

Küll aga tõdeb ta, et tema enda enesearmastamise ja ärkamise protsess algaski suuresti läbi toitumise teadvustamise. Ta hakkas läbi nägema, kuidas toiduga manipuleeritakse ja kuidas ta ise osanud väärtustada kvaliteetset toitu.

„Mingitel hetkedel lubadki endale kõike ja siis näed, kuidas erinevad toidud kehas reageerivad, kas energia tõuseb või langeb, mis on see toidu seos enesetundega,“ selgitab ta ja lisab, et on märganud, et ka kaalunumber sõltub suuresti enda seisundist ning peegelpilt võib tihtipeale oleneda hoopis enda emotsionaalsest seisundist. Ühel päeval mõtled vaatamata kaalunumbrile, et oled ilus ja mõni teine päev vaatad, et siin ja seal on vigu.

Võrdlus on kurja juur

Vokk tõdeb, et suureks kurjajuureks on just võrdlus – kui vaatad ringi sotsiaalmeedias ja näed asju, mida sinul ei ole, tunned, et sinus on midagi valesti. „Kui märgata ära see koht, kus vaatad kedagi, mõnikord on need hüpped nii mikrosekundilised, et sa ei märkagi ja siis su enesehinnang hakkab seal taustal kerima. Üks nipp, mida ma kasutan, on see, et kui ma näen, et ma olen madalas energeetikas ja olen enda suhtes väga kriitiline, siis viin oma tähelepanu sellele, mis on hästi ja läbi selle juba tekib muutus minu sees,“ annab Vokk nõu.

Ta soovitab ka duši all mediteerida. „Kui ma ei ole rahul mingi kohaga, näiteks natuke hallid juuksed, siis hästi lihtne on minna juukseid värvima. Selle asemel, et anda hinnang, et siin on jälle halle juukseid juurde tulnud, vaatan hoopis, et mul on tarkust juurde tulnud. Tasub muuta enda vaatenurka, mis on selles head või kasulikku ja muuta perspektiiv negatiivsest positiivsesse,“ soovitab ta.

Küll aga tunnistab Vokk, et mingil hetkel ta selle näite põhjal ei läinudki juuksurisse juukseid värvima. Mitte, et ta ei oleks enda eest hoolitsenud, vaid lihtne on ennast armastada, kui meigid end ära ja teed juuksed korda – aga kui jätta need tegevused ära, kuidas ennast siis armastada?

Alustada võib igal hetkel

„Selles ebaperfektsuses tunda sisemist rahulolu oma kehaga, see oli tohutult väestav minu enda jaoks ja see tunne on siiani meeles. Ma võin olla ükskõik milline, aga ma armastan ennast ikka. See ei tähenda, et ma pean oma toitumise ja liikumise käest laskma, üldse iseenda eest ei hoolitse, aga ma olen vahepeal teinud selliseid perioode, kus ma testin iseenda sees seda tunnet. Kui ma nüüd näiteks kuu aega trenni ei tee, mis pilguga ma siis oma keha vaatan,“ selgitab ta.

See ongi tema sõnul tegelikult enesekindlus, et tunned ennast oma kehas hästi, olenemata sellest, milline see välja näeb teiste jaoks, see enesekindlus kiirgab välja ja see on ilu, mida teised näevad. Nad ei näe neid hinnanguid, mis sul on iseenda suhtes.

„Keha armastamine on tohutult pikk, lai ja sügav teema, aga kindel on see, et mis iganes hetkel sellega alustada ja seda praktiseerida, siis see viib lihtsalt nii palju ilusama ja sügavama eluni, iseendaga kontakti leidmiseni,“ rõhutab Kristel Vokk.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee