Liikumine ja tervis | Sinu treener

Kiropraktik annab nõu: kuidas ennetada skolioosi 

Toimetas Silja Paavle, 14. juuni 2021 12:26

Kiropraktik Priit Kõrve

Foto: Karen Härms

Me oleme kõik vähemal või suuremal määral rühi mõistes kõverad, kuid väiksed selgrookõverused ei põhjusta veel suuri terviseprobleeme. „Küll aga on kõverusi, mis viivad suurte tervisehädadeni. Üks neist on skolioos, mis esinemine on seoses kodukontorites töötamisega tõusuteel,“ nendib füsioterapeut ja manuaalterapeut/kiropraktik Priit Kõrve.

Kõrve selgitab, et rühivigade tekkepõhjused on väga erinevad, aga peamiselt on need seotud meie harjumuste, töö ja igapäevategevustega (sh sport, teleka vaatamine ja arvuti taga töötamise asendid). Näiteks paremakäeline odaviskaja heidab oda pidevalt ühe ja sama käega (soodustab ühel käel lihaste kasvu) ning teine käsi/kehapool saab vähem koormust - see soodustab juba pikaajalisel harjutamisel keha ühele poole kõverdumist. Sellise mõju vähendamiseks soovitab Kõrve teha lihaseid tasakaalustavaid harjutusi – jõusaal, ujumine jms, mis aitavad ühekülgset koormust jaotada kogu kehale.

Sama näide sobib erinevate tegevuste kohta nii tööl, spordis kui ka kodus. Ja seda ka imikutel – kui hoida last kogu aeg ühel puusal või voodis ühel küljel, jääb beebi kiirelt kõveraks. Õnneks tehakse Kõrve sõnul päris head ennetustööd lapsevanemaid koolitades.

Vale istumisasend soodustab skolioosi kujunemist

Ollakse eriarvamusel, kas vale istumisasend tekitab skolioosi või skolioos põhjustab vale istumisasendi – Kõrve sõnul on tõenäoliselt mõlemad väited õiged. Kindlasti soodustavad valed istumis- ja tööasendid skolioosi väljakujunemist ja selle süvenemist eriti kasvueas. Skolioosi tekkele võib kaasa aidata ka mingi pikem haigus, täpsemalt sellest tekkinud sundasend, traumad, selgroo funktsionaalsed blokid, oluliselt erineva pikkusega jalad.

Mõju avaldavad ka vähene liikumine, süvenev istuv eluviis. Istuva töö korral tuleks Kõrve sõnul nii skolioosi kui ka selle ennetamiseks teha iga 1-1,5 tunni tagant pause (sh kerge võimlemine), peaks olema hea ergonoomiline tool ning tuleks hoida võimalikult sirget seljaasendit.

Skolioosi ennetamine ja ravi

Kuna skolioos kipub tekkima just kasvueas, soovitab Kõrve lapsevanematel jälgida lapse rühti, et varakult probleem tuvastada ja pöörduda arsti/füsioterapudi poole. Samas ka soodustada liikumist ja olla ise piisavalt kehaliselt aktiivne. Ravi edukus sõltub tema sõnul vanusest, skolioosi raskusastmest, tekkepõhjusest. Seega mida noorem ja väiksem skoliootiline deformatsioon, seda paremad on konservatiivse ravi tulemused.

Skolioosi ravi jaotub peamiselt kaheks: mitte-kirurgiline ja kirurgiline ravi. Skolioosi ravi sõltub esinevatest kaebustest ja skolioosi suurusest. Väiksemate skolioosi raviks määratakse füsioteraapia (sh skolioosispetsiifiline ravivõimlemine, massaaž jm), vajadusel korseti kasutamine ja manuaalteraapia/kiropraktika, lisaks õiged tööasendid ja nende korrigeerimine abivahenditega – reguleeritava kõrgusega laud, ergonoomiline hiir, käetugi jne. Suurema skolioosi korral võib vajalik olla kirurgiline sekkumine (üldiselt alates 50 kraadist).

Harjutus seljale pingete leevendamiseks

·       Pane jalad õlgade laiuselt

  • Jalalabad on kergelt sisse pööratud

  • Käed paiknevad õlgade kõrgusel allasuunatud peopesadega

  • Väljahingamise ajal vii käed ette paralleelselt maaga

  • Käed sirutuvad ette võimalikult kaugele (paralleelselt maaga)

  • Oluline on, et tunneksid, kuidas seljal, abaluude piirkonnas, venitab.

  • Kui ringkere osas on selgroo kõverdumine paremale poole, siis võiks siin rõhutada vasaku käe sirutamist natuke diagonaalis paremale, nii et venitate intensiivsemalt vasakut kehapoolt ja surute selgroo kui sirgeks (skolioosile vastassuunas)

  • Samal ajal kalluta pea ette käte vahele (kergelt)

  • Seejärel tule tagasi algasendisse, samal ajal hinga sisse

  • Korda seda harjutust 10 korda, muutes peopesade asendit, pöörates need üles (ehk taeva poole).

  • NB! Harjutust saab sooritada ka istudes.

Külgsuunalised venitused rindkerele – viime ühekehapoolel õla võimalikult alla ja surume samas roidepiirkonda vastasküljel väljapoole (külgsuunas), rõhuasetus ja pingutus rohkem olenevalt skolioosi suunast. Kui rindkeres on skolioos paremale, siis rõhuasetus – õlg alla paremal pool ja rindkere lükkame vasakule poole. Korduste arv 5-10 võiks teha näiteks 3 seeriat probleemsele poolele ja 2 vastaspoolele. Sarnaselt teha ka alaseljale venitust. Kui sellele harjutusele lisada suurem pingutus, siis treenime mingil määral ka vastavaid lihaseid.

 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee