Foto: PantherMedia/Scanpix
Toimetas Silja Paavle 2. mai 2021 12:06
Kuidas valida nahahoolduseks sobivat õli? Loodusterapeut Mai-Liis Kivistik annab nõu.

Toodetel olevad sildid “orgaaniline” ja “öko” viitavad koostisosade kasvatamisele viisile ning on paljudele tuttavad. Sõnad “külmpressitud” või “rafineerimata” viitavad õliprotsessi töötlemisele.

Kui tooretest pähklitest või seemnetest õli kättesaamiseks neid kuumtöödeldakse või kasutatakse keemilisi lahuseid, on tulemuseks rafineeritud õli. Mõlemad meetodid langetavad õli kvaliteeti, vähendades looduslikke vitamiine, antioksüdante ja rasvhappeid. See on nagu toiduvalmistamises, isegi kui alustad ülitervisliku köögiviljaga, väheneb selle köögivilja toiteväärtus märkimisväärselt, kui see on kuumtöödeldud.

Külmpressimine aitab säilitada toitaineid

Külmpressil õlid ekstraheeritakse mitte kuumuse või lahustitega, vaid mehaaniliste meetodite abil. Külmpress surub koostisosa kokku kuni õli eraldumiseni, mis seejärel filtreeritakse. Tänu sellele töödeldakse koostisosi väga vähe ja nii säilivad toitained paremini.

Uuringud on kinnitanud, et külmpressitud ehk rafineerimata õlis on rohkem antioksüdante, A, C- ja E-vitamiine kui rafineeritud õlis, mis omakorda tagab naha suurema kaitse. Külmpressitud õlidel on loomulik pikem säilivusaeg ning nende puhul võib sageli loobuda sünteetilistest säilitusainetest. Kokkuvõttes pakub külmpressimine puhast, tugevat ja väga tõhusat toodet.

Rafineeritu on odavam

Kuumutamine või keemiliste lahustite kasutamine ehk õli täiendav puhastamine annab suurema koguse õli. Põhimõtteliselt vajavad need meetodid vähem jõupingutusi, vähem raha ja vähem materjali ning samal ajal toodetakse rohkem õli. Tõsi, nii saame sisalduselt vähem väärtusliku õli, kuid mitmed tootjaid on selle kompromissiga rahul, sest kasum tuleb kergema vaevaga.

Tihti kasutatakse ilutööstuses rafineeritud õli ka seepärast, et siis kaob tema naturaalne tugev lõhn ning saab mugavalt ise juurde lisada kõike seda, mis parasjagu vaja.

Keeruliseks teeb Kivistiku sõnul õlidemaailmas orienteerumise see, et mitte ühegi nahahooldustoote peale ei kirjutata, millise pressi oliivi-, mandli- või jojoobiõli on kasutatud, sest presse ei ole vaja märkida. Rafineeritud õli puhul ei pruugi saada aga loodetud kasu.