Liikumine ja tervis | Sinu treener

Mõtled maovähendusoperatsioonile? Pea silmas neid ohtusid! 

Silja Paavle, 23. märts 2021 15:20
Dr Rein Adamson.Foto: Karen Härms
"Vahel kiputakse arvama, et operatsioon lahendab kõik elu probleemid. Kuid nii see kindlasti pole," sõnab Eesti üks kogenuim bariaatriakirurg dr Rein Adamson, kes teeb aastas üle saja kaalukirurgia operatsiooni nii suurtes haiglates kui erakliinikus Health Clinic.

Kaalukirurgia aitab parandada mitmeid tervisenäitajaid - normaliseerub vererõhk, mõned saavad lahti teise tüübi diabeedist. Samas võib tekkida liigse naha probleem, mis võib vajada täiendavaid korrigeerivaid operatsioone.

Oma praktikas on ta näinud, et kui patsiendi elukaaslane protsessiga kaasa ei lähe, on seetõttu isegi pered lahku läinud. Seega enne operatsioonile minekut tasub kaaluda kõiki ohtusid ning otsus hoolega läbi mõelda.

Tüsistused jagunevad kolme gruppi

Dr Adamson selgitab, et kaalukirurgiaga seotud tüsistused jagunevad kolme gruppi – operatsiooniaegsed, operatsioonijärgsed ning hilistüsistused. Operatsioonil võib ette tulla keerulisi anatoomilisi situatsioone, veritsust, aga ka tehnilisi probleeme. “Üldjuhul lahendatakse need operatsiooni käigus ära,” rahustab kirurg. Tüsistusi esineb vähe, umbes 2% juhtudest. Selles mängib oma rolli see, et operatsiooniaeg on tunduvalt lühenenud, seega on narkoosiga kaasnevad komplikatsioonid väiksemad. Dr Adamson selgitab, et kui 15 aastat tagasi kestis operatsioon 6-7 tundi, siis nüüd kestab operatsioon 1-1,5 tundi. Kõik tänu sellele, et arstidel on rohkem kogemusi ning meditsiiniline aparatuur on arenenud.

Operatsioonijärgselt on üks sagedasemaid ohtusid veritsus ja leke staplerijoonest ning mõnikord võib esineda ka veritsust operatsioonihaavadest. Tavaliselt tekib see küllaltki kiiresti pärast operatsiooni ning ohumärkideks on kõhuvalu, palavik ning kiirenenud pulss. “Siis peab olema väga ettevaatlik, suhtuma patsiendi kaebustesse tõsiselt ja tegema vajadusel kompuutertomograafia, mis annab täpsema informatsiooni. Teatud juhtudel tuleb teha ka kordusoperatsioon,” selgitab arst ja lisab, et üldjuhul on paranemine kiire.

Hilisem komplikatsioon maovähendusoperatsiooni järgselt võib olla näiteks soodumus refluksile – uuringud on näidanud, et teatud osa patsientidest vajavad pärast operatsiooni maohapet alandavaid medikamente. “Mõningatel juhtudel on vajalik teha ka revisioonoperatsioon, näiteks refleksi puhul saab  maovähendusoperatsiooni ümber teha ümber maost möödajuhtivaks operatsiooniks,” selgitab arst.

Lisaks võib pärast edukat ja massiivset kaalulangetust kaasneda lõtvunud nahk keha erinevates piirkondades. Umbes 50-60% patsientidest võivad seetõttu vajada kirurgilist ravi, kõige sagedasemateks operatsioonideks on kõhuplastika, rindade plastika ning õlavarte- ja reiteplastika.

Elustiili peab kindlasti muutma

Pärast kaalukirurgiat võib olla probleemiks toitainete vaegus, eelkõige siis kui inimene ei tarvita korralikult toidulisandeid ning ei jälgi toitumisnõustaja soovitusi.

Dr Adamson rõhutab, et toidulisandeid peab tarvitama elu lõpuni. Samas on see tänapäeval tehtud mugavaks. Ei pea tarvitama mitmeid erinevaid tablette ega kapsleid, kuna on saadaval bariaatria spetsiifilised toidulisandeid, kus kõik vajalikud vitamiinid ja mineraalained vajalikest doosides on ühte kapslisse koondatud.

Suitsetajad peaksid tähele panema, et kuu enne operatsiooni soovitatakse suitsetamisest loobuda - et sisemised õmblused ja haavad paraneksid paremini. Suitsetamine võib põhjustada verevarustuse häireid kudedes.

Operatsioon võib mõjutada ka vaimset tervist

Dr Adamson sõnab, et pärast operatsiooni on võimalus depressiooni tekkeks. “Kui ei teki piisav kaalulangus, kui inimene on kas valesti toitunud või tegutsenud, võib ta tunda end läbikukkununa ning võivad tekkida depressiivsed momendid,” kirjeldab ta. Sel puhul vajab patsient eelkõige psühholoogilist nõustamist, et tegeleda negatiivsete mõttemallidega ja suurendada motivatsiooni.

Vastunäidustused

Pika kogemusega kirurg räägib, et varem oli oluliseks vastunäidustuseks vanus, piiriks 60-65 eluaastat. Tänapäeval on vanusepiir nihkunud küllaltki kõrgele ning bariaatrilisi operatsioone tehakse ka 70-aastastele ja vanematele. “Et see annab elueale 10 aastat juurde, on mõistlik see samm ette võtta, kui väga palju kaasuvaid haigusi ei ole,” selgitab ta. Küll aga ei tehta operatsiooni, kui vanemal inimesel on südamehaigused või muud kroonilised rasked haigused, mille tõttu oleksid ohud liiga kõrged.

Vastunäidustused:

  • Psüühikahäired
  • Rasedus
  • Maksatsirroos
  • Crohni tõbi
  • Hormoonravi
  • Krooniline pankreatiit
  • Muu parasjagu põetav haigus

Üks vastunäidustustest on ka alkoholism, mille puhul võib psühhiaater operatsiooni ära keelata, sest alkoholism võib pärast operatsiooni süveneda. Seetõttu kaasatakse kaalukirurgiameeskonda multidistsiplinaarne meeskond, kuhu kuulub kirurg, toitumisnõustaja ja psühholoog, vajadusel kasutatakse ka muude spetsialistide abi.

Palju on enda kätes!

Ehkki kaalukirurgiaga kaasnevad alati ohud, on siiski soovituslik mõelda operatsioonile, kui muud kaalulangetusmeetodid ei ole andnud tulemusi. Dr Adamson on oma töös näinud, et paljud patsiendid tulevad tema vastuvõtule, sest on pettunud erinevatest kaalulangetusmeetoditest ja väsinud liigse kehakaalu raskusest. Pärast operatsiooni on naised tähendanud enesekindluse tõusu ning mehed rohkem energiat tegutsemiseks. “Üks mees ütles, et ta tunneb, et tal on nüüd nii palju energiat, et võiks seda kellegagi jagadagi!” tunneb kirurg rõõmu, et kaalukirurgia siiski aitab väga paljusid inimesi, kes muudest meetoditest abi ei ole saanud.

Health Clinicu toitumisterapeut Maarja Lember selgitab, et inimesi on erinevaid ning on levinud probleem, kus toitumist muudetakse ja liigutakse, aga kehakaal ei taha siiski langeda. “Kui kehakaal on juba nii kõrge, et see hakkab tervist mõjutama, näiteks tekib teise tüübi diabeet, vererõhk või kolesteroolitase on kõrge, siis on tõesti oluline saavutada kaalulangus. Maovähendusoperatsioon aitab toetada kaalulangetust, aga operatsioon ei ole mingisugune lihtne lahendus või hõbekuul. Selleks, et kaalulangus püsiks on vaja oma elustiili muuta,” kommenteerib ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee