Sinu spordiala | Sinu treener

Eesti Jõutõsteliidu president Alexander Andrusenko: jõutõsteliit on väga heas seisus! 

Toimetas Silja Paavle, 18. veebruar 2021 23:02
Alexander AndrusenkoFoto: Karen Härms
Eesti Jõutõsteliit sai pärast 18 aastat endale uue presidendi Alexander Andrusenko. Seni liidu peasekretärina ametis olnud mees kinnitab, et jõutõsteliit jõudis tema kätesse väga heas korras ning uus juhatus kavatseb jätkata tööd jõutõstmise populaarsemaks ning treeninvõimaluste laiendamise nimel.

Andrusenko jõudis jõutõstmise juurde 2006. aastal ning pole selle aja jooksul suutnud kedagi peale eelmise presidendi Kaido Leesmanni selles rollis ette kujutada.

Endise presidendi kohta on tal lausuda vaid head. "Kaido on väga tugev juht, visionäär ja strateeg, tal on alati oma tugev arvamus ja siht silme ees. Kaido mõtleb mitu sammu ette ja oskab ette näha selliseid olukordi, mille peale igaüks ei tule. Kaidol on väga avar silmaring, ta suudab igal teemal kaasa rääkida. Samuti on ta suurepärane kõnemees, kes oskab ka suure rahvahulga ees väga hästi esineda ja ennast kuulama panna. Kaido oskab säilitada rahu ja keerulistes olukordades leida lahendusi ning inimestega läbi rääkida. Kaidol on imeline veenmisoskus, kuid ta oskab arvestada ka teiste arvamusega. Mul ei tule hetkel meelde ühtegi episoodi, et meil eelmises juhatuses oleks kunagi suuri vaidlusi olnud. Me oleme alati kõik küsimused koos läbi arutanud ja jõudnud konsensusele. Võin kindlalt öelda, et Kaido on olnud väga väärikas juhtfiguur esindamaks Eesti Jõutõsteliitu rahvusvahelises alaliidus, EOK-s, Eesti Antidopingus, meedias ja mujal. Kaido on see inimene, tänu kellele on Eesti Jõutõsteliit seal, kus ta praegu on,” kiidab Andrusenko.

Alexander AndrusenkoFoto: Karen Härms

Ta sõnab, et Eesti jõutõstmine on viimase 20 aastaga läbinud väga suure arengu. Palju on muutunud jõutõstmise kui spordiala maine ja sportlaste mentaliteet. Ta tõdeb, et sellele on väga palju kaasa aidanud Kaido nulltolerants dopingu suhtes. “Isiklikult arvan, et jõutõstmine on täna üks puhtamaid spordialasid Eestis, sest jõutõsteliit on teinud väga head tööd dopingupatustajate püüdmisel. Igasuguse kahtluse või isegi kuulujutu korral on liit saatnud asjassepuutuvad sportlased kohe dopingukontrolli. Kontrollis on käinud kõik Eesti tipud, palju ka Kaido ise,” räägib Andrusenko.

Samuti on jõutõsteliidul olnud väga jäik seisukoht igasuguste teiste jõutõstmisliigade suhtes, mida on tihti loodud just selleks, et saaks mängida teiste reeglite järgi. “Me ei luba oma sportlastel võistelda teiste liigade võistlustel ega luba teiste liigade sportlastel võistelda jõutõsteliidu korraldatavatel võistlustel. Asjasse süvenemata võib see tunduda liiga jäik ja arusaamatu, aga see on üks sammudest, mis sai tehtud selleks, et meie spordiala oleks maksimaalselt puhas. Seda poliitikat järgib ka rahvusvaheline alaliit IPF,” selgitab Andrusenko.

Palju arenguid

Koos Leesmanni, Marko Terasmaa ja Peep Pälliga on koos palju ära tehtud. “Oleme Eestis korraldanud kolm rahvusvahelist suurvõistlust. Ühe MM-i või EM-i korraldamine on väga suur projekt, mis nõuab palju pühendumust, tiimitööd ja keeruliste olukordade lahendamist. Ühel EM-il oli näiteks selline situatsioon, et kui algas suurte meeste jõutõmbevõistlus, siis alumisel korrusel hakkas krohv maha kukkuma ja meile öeldi, et nüüd on kõik, pange asjad kokku ja kolige välja. Kuidagi suutsime siiski olukorra ära klaarida, ehitasime põranda ümber ja saime võistlusega jätkata. Maja kokku ei varisenud õnneks. Päris suur närvikulu on olnud. Kord on keegi transfeerist maha jäänud, kord on keegi keeldunud hotelli eest maksmast jne. Aga meil oli väga tugev tiim koos ja nende meestega läheks iga kell luurele,” kinnitab Andrusenko.

Tänu korraldatavatele rahvusvahelistele võistlustele on saadud päris mitmesse saali uut varustust juurde, treening- ja võistlustingimused on läbi selle oluliselt paranenud. Aastaid tagasi oli väga vähestes saalides jõutõstmiseks sobilik varustus olemas. Nüüd on päris mitmes saalis olemas korralikud pingid, kangid ja kettad ning võistlusi peetakse ka väga hea inventariga.

Jõutõsteliidul on nüüd olemas mitu rahvusvahelise kategooria kohtunikku, samuti Eestis atesteeritud kohtunikke. Kohtunike tase on meeletult kasvanud. Liit on loonud ka kutsekomisjoni ning nüüd on neil olemas ka atesteeritud jõutõstmistreenereid.

“Isiklikult arvan, et jõutõsteliit on väga heas seisus ja seisab kindlatel alustel. Ma ei pea kahe käega peast kinni hoidma ja mõtlema, kuidas me nüüd hakkame saame, sest suur töö on juba tehtud,” ütleb Andrusenko.

Nulltolerants dopingu suhtes

Andrusenko kinnitab, et ka temal on nulltolerants dopingu suhtes. “Võin käsi südamel ka öelda, et ei ole kordagi elus ühtegi keelatud ainet kasutanud. Jõutõsteliidu dopinguvastane võitlus ei lähe kohe kindlasti leebemaks. Me seisame jätkuvalt puhta spordi eest ja teeme kõik endast oleneva, et meie spordiala oleks täiesti puhas. Samuti ei muutu jõutõsteliidu poliitika teiste jõutõstmisliigade suhtes,” rõhutab uus president.

Andrusenko tõdeb, et tema usaldust ei ole kerge võita, aga selleks, et inimestega täiel määral koostööd teha, peab ta neid täielikult usaldama. “Ma hindan inimestes ausust ja sõnapidamist. Kui keegi juhatuses lubab midagi ära teha, siis ma ei taha mõelda, kas ta ikka teeb,” räägib ta ning lisab, et soovib, et juhatuse töö oleks jõutõsteliidu liikmetele võimalik läbipaistev ja arusaadav. Alaliit ei ole juhatuse eraäri, vaid kõik liikmed moodustavad liidu, igal liikmel on sõnaõigus ja õigus saada teavet juhatuse töö ja otsuste kohta.

Alexander AndrusenkoFoto: Karen Härms

Leesmann on jõutõsteliidule ehitanud väga tugeva vundamendi ning Andrusenko kinnitab, et uue juhatusega ei hakata kindlasti seda lõhkuma ega korraldama revolutsiooni. “Ma ei näe, et meil oleks põhjust mingeid väga radikaalseid muudatusi sisse viia. Pigem on eesmärk jätkata jõutõstmise arendamist edasi sealt, kus see eelmisel juhatusel pooleli jäi,” ütleb ta.

Noortesport on spordi tulevik

Andrusenko kinnitab, et jätkatakse jõutõstmise populariseerimist. “Eesmärk on võistlejaid juurde saada, eriti noorte arvelt. Meil on vaja tugevat järelkasvu. Kindlasti tegeleme väga palju noortega, üritame võimalikult palju aidata ka liikmesklubisid, eriti neid, kes tegelevad ise noortega ja kes korraldavad võistlusi,” räägib ta plaanidest ja lisab, et miks mitte korraldada ka näiteks treeninglaagreid, kus noored saaksid treenida koos tippudega ja näha, kuidas nad trenni teevad, ning võtta eeskuju. Või seminare, kus tipud räägivad treeningmetoodikatest, õigest harjutuste sooritamise tehnikast jne.

Noortesport on uue presidendi sõnul väga tähtis, sest see on meie spordi tulevik, aga kindlasti ei tohi unustada ka Masters-klassi võistlejaid. “Paljudel spordialadel ei peeta veteranideklassi oluliseks, kuid meil on mitmeid maailmameistreid ja maailmarekordite omanikke just selles klassis ja nad vajavad samuti tunnustamist, kajastamist ja toetamist,” ütleb ta. “Soovin ka jõutõstmise haaret laiendada regioonidesse, kus see ei ole hetkel väga populaarne või kus meil ei ole liikmesklubisid. Näiteks on Ida-Virumaa veidi kõrvale jäänud. Väga loodan, et me saame juurde uusi liikmesklubisid ja võistlejaid.”

Andrusenko ütleb, et jõutõsteliit on tema kätesse jõudnud väga heas korras, suur töö on ära tehtud ja uue juhatuse eesmärk on nüüd seda tööd jätkata. “Kui mõne aasta pärast palutakse kirjutada, mis me oleme ära teinud, siis ma usun, et me ei pea tühja lehte esitama!” 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee