Laste- ja noortesport | Sinu treener

Kuidas vanem saab toetada lapse kehalist arengut? 

Toimetas Silja Paavle, 16. veebruar 2021 11:42
Foto: Pexels
Väikelapse kasvatamine võib osutuda vanematele stressirohkeks ajaks. Muretsemine lapse liikumise, arengu ja heaolu eest on loomulik osa lapsevanemaks olemises. Samas ei pea oma muredele üksi vastuseid otsima - selleks, et lapse arengul silma peal hoida, tasub jälgida liikumise etappe erinevate kättesaadavate käsiraamatute abil. Mõningad erinevused laste motoorses arengus on harilikud, kuid kui on kahtlus arengu tõsisemas hilistumises tasub nõu küsida spetsialistilt.

Qvalitas Arstikeskuse laste füsioterapeudi Cristina Lõokese sõnul pöördutakse kõige sagedamini tema poole beebi või väikelaste puhul kui nad ei pööra, rooma, istu või kõnni teatud ajaks. Lisaks ka juhtudel kui on märgatud lamedaid tallavõlve või kõndi sissepoole pööratud jalgadega. Võimalikud märgid probleemide ilmnemisest on väikelaste puhul ka tihe kukkumine ja komistamine. Suuremate laste puhul siis, kui ilmneb erinevus õlgade kõrguses või kui ette kummardamisel on üks kehapool kõrgemal kui teine.

Foto: Pexels

„Sellistel juhtudel saab füsioterapeut olla abiks nii lastele kui ka vanematele. Kõigepealt kogume lapsevanematelt infot ja hindame lapse võimekust motoorses liikumises ning vastavalt tulemustele määrame vajalikud meetodid,“ rääkis füsioterapeut. Need võivad olla näiteks terapeutilised harjutused, massaaž, vesiteraapia või siis abivahendid nagu näiteks tallatoed. Kui tegemist on keerukamate probleemidega, siis tehakse koostööd ka teiste kogenud spetsialistidega. „Kindlasti on iga konsultatsiooni osa ka lapse ja vanemate nõustamine,“ lisas ta.

Füsioterapeudi sõnul nõuab lastega töötamine kannatlikust, paindlikkust ja väga head suhtlemisoskust nii laste kui ka vanematega. „Täiskasvanule võib sageli jääda mulje, et terapeut lihtsalt mängib lapsega, kuid antud mäng peab olema valitud väga arukalt. Kõik harjutused on peidetud mängu sisse. Laste motiveerimisel edukaks teraapiaks peab see olema võimalikult mänguline ja põnev,“ kirjeldas Lõokene, kuidas panna lapsed eesmärgi suunas kaasa töötama.

Qvalitas Arstikeskuse laste füsioterapeut Cristina Lõokene.Foto: ErakoguTerapeudi poole ei pea pöörduma vaid siis, kui kimbutab mõni kindel mure või probleem. Koos aidatakse leida lapsevanematele ka selgust selle suhtes, mis tegevused või mänguasjad on parimad arengu ja liikumise edendamiseks. „Last aktiivsena hoides saab tervisliku arengut ka iseseisvalt toetada ja võimalikke probleeme ennetada. Liikumine on lapse motoorse arengu ja luu-lihaskonna puhul kõige aluseks ning seetõttu tuleks lapsega kindlasti igapäevaselt kaks tundi õues viibida  ja julgustama ka last ise olema füüsiliselt aktiivne läbi õuemängude ja jooksmise. Lisaks tuleb kasuks ka ujumisega tutvuse tegemine juba beebieas ja sellega jätkamine läbi kogu lapseea,“ selgitas Lõokene.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee