Mai-Liis KivistikFoto: Airi Leon
Toimetas Silja Paavle 21. jaanuar 2021 09:59
"Jooga esmaeesmärk ei ole kunagi lihast kasvatada või venitust süvendada, vaid hoopis säilitada mobiilsust kehas kõrge eani," selgitab joogatreener ja loodusterapeut Mai-Liis Kivistik.

“Hetkel, kus märkame liikuvusega probleemi on tegemist sellise kombinatsiooniga, kus agonist (lihas, mis annab peamise jõu liigutusele) on nõrk ja antagonist (agonisti vastaslihas) on liiga pinges. Pinge kehas on tema viis meile märku anda ja tähelepanu küsida,” kõneleb ta.

Kuidas keha toimib?

Mai Liis selgitab, et lihased töötavad alati paaris. Meil on agonist ehk lihas, mis tõmbub kokku ja antagonist, mis samal ajal sirutub ja lõdvestub. Näiteks biitseps tõmbub kokku ja küünarnukk kõverdub ehk triitseps vabaneb. Mõistes oma lihaste toimimist, on meil kergem ka keha toimimist toetada ja joogaasanaid efektiivsemalt sooritada.

Jooga harrastamiseks on loomulikult mitmeid põhjuseid, mida ei saa tähtsusejärjekorda panna, kuid Mai-Liis toob välja peamised:

· Kehahoiu parandamine;

· kehataju arendamine;

· lihasjõu suurendamine;

· liigeste liikuvuse parendamine;

· südameveresoonkonna tugevdamine;

· stressi vähendamine;

· seedimise toetamine;

· valu leevendamine;

· immuunsuse tugevdamine.

Mida joogatunnis jälgida?

“Jäta ootused koos jalanõudega trenni tulles ukse taha. Alles pärast seda saad keskenduda tõeliselt hetkes viibimisele. Vabasta asanates ehk joogaasendites püsides ka oma meel. Kasuta sügavat ujjayi hingamist ja jälgi, et teeksid mõlema kehapoolega sama korduste arv hingamisi,” soovitab joogatreener.

Jälgida võiks, et asendis püsides on kehal mugav olla ning valu puudub. Kindlasti ei tasu end võrrelda õpetaja või naabriga, sest iga inimese keha ja võimed on ainulaadsed.

Üks olulisemaid kohti treeningus on oma lülisamba teadlik sirutamine. Me teeme seda päeva jooksul liiga vähe.

“Märka iseenda liikumist asanate vahel ning seda, mis sind kinni hoiab, astumaks sammukese sügavamale oma isiklikus praktikas. Kõik, mis toimub joogamatil, on peegeldus argielust ja vastupidi,” sõnab ta.

Jooga mõte on luua tasakaal keha ja meele vahel. Kui julged katsetada, võid peagi märgata enda juures positiivseid tulemusi.