Liikumine ja tervis | Sinu treener

Päevavalgus kaitseb lühinägelikkuse ja stressi eest 

Toimetas Silja Paavle, 7. detsember 2020 15:46
Kui töö tõttu õue ei saa, võta hetki pilku aknast välja visata. Foto: Unsplash
Püüa iga päev õues liikuda ning planeeri oma kodu ning töölaud ümber nii, et näeksid päevavalgust ka siis, kui sa parasjagu väljas ei viibi.

Inimeste valgusevajadus on suur – palju suurem, kui kõikvõimalikud standardid ja regulatsioonid ette näevad. Paraku on geograafilise asukoha tõttu mitu kuud aastas Eestis loomulikku valgust napilt. Seetõttu tuleks meie laiuskraadidel järgida reeglit: mida rohkem päevavalguse käes viibida, seda parem.

„Inimestel, kes on vähe loomuliku valguse käes, on viis korda suurem risk lühinägelikkuse tekkimiseks, see võib aga kasvada kuni 16-kordseks, kui inimene teeb lähitööd,“ kirjutasid 2017. aastal Tübingeni ülikooli teadlased Lagreze ja Schaeffel. Nad märkisid, et suurt kahju teeb nägemisele pidev toas ja kunstliku valguse käes viibimine.

Küsimus ei ole vaid silmade tervises ja hea nägemise säilimises. „Euroopa Tervislike Kodude Baromeetri andmetel aitab päevavalguse käes olemine vältida ka väsimust, läbipõlemist ja uneprobleeme ning sel on positiivne mõju produktiivsusele. Raporti andmetel ütleb koguni 63 protsenti inimestest, et valguse hulk mõjutab nende töötegemise kiirust ja tulemuslikkust,“ ütles VELUX Baltikumi juht Dimitrijs Astašonoks.

Astašonoks lisas, et  baromeetri andmetel on päevavalgusel täheldatud positiivset mõju ka kooliõpilaste tasemetestide tulemustele. Uuringud näitavad, et akna pool küljes või küllaldase päikesevalgusega klassiruumis istuvatel õpilastel on 7–18 protsenti paremad testitulemused kui neil, kes istuvad seinapoolsetes pinkides või ilma akendeta klassiruumis.

Sama kinnitavad töökohtadel läbi viidud mõõtmised. Näiteks on leitud, et pärast kontorite, tööstus- või kaubandusettevõtete kolimist parema valgustusega ruumidesse kasvas töötajate produktiivsus uues kohas keskmiselt 15 protsenti.

Pilk aknast välja annab võimaluse võtta tööst lühike paus ja puhata silmi

Euroopa Tervislike Kodude Baromeeter ütleb, et inimestele tähendab võimalus omada töökohta akna lähedal alati positiivset uudist ning kolmandikul juhtudest on kontori sisekujundus ka argument uue tööpakkumise vastuvõtmiseks. Reaalsus on siiski see, et kesklinna tihedasti täis ehitatud ärikvartalis on vaade aknast paljudel juhtudel kuni naabermaja seinani ning pea pooled inimesed ütlevad, et nemad töötavad vaid kunstliku valgustuse tingimustes.

„Kõige paremas seisus on need, kellel on võimalik näha töölaua äärest vaadet, mis ulatub kuni silmapiirini,“ ütles Astašonoks. „Pilk aknast välja võimaldab võtta tööst lühikese pausi millal iganes see tundub vajalik või kui silmad on arvutiga töötamisest väsinud. Ka on uuringud tõestanud, et kaugusesse vaatamine aitab stressirohketest olukordadest kergemini üle saada.“

„Kui aga töölaud on küll aknale lähedal, kuid vaade, mis avaneb, ulatub maksimaalselt naabermaja seinani, tasub endale teadvustada, et päevavalguse seisukohalt on kõik nõuded täidetud, kuid kaugusesse vaatamise võimaluse puudumine ei võimalda silmadele piisavalt puhkust. Sellisel juhul oleks mõistlik leida päeva jooksul võimalusi töölaua tagant püsti tõusmiseks ja liikumiseks. Näiteks võtta lõunapausi ajal ette jalutuskäik õue või aeg-ajalt viibida ruumis, kus aknast on avaram vaade,“ soovitas Astašonoks.

Baromeeter kirjutab uuringust, mille järgi 47 protsenti küsitletutest töötasid ilma akendeta ruumides - kauplustes, tehastes, ladudes, laborites jne. „Paraku kõiki eesmärke täita ei ole võimalik, kuid alati tuleb püüda parimat. Ettevõtetes, kus inimesed töötavad üksnes elektrivalgustuse käes, peaksid puhkeruumid ja lõunatamisvõimalused asuma akendega valgusküllastes hooneosades, et kompenseerida oma töötajate loomuliku valguse vajadust,“ ütles Astašonoks.

Teinekord võib näha, et vähese loomuliku valgusega või ilma akendeta kontoriruumidesse on seintele paigutatud looduspildid või joonistatud aknad. Astašonoksi sõnul päris aknaid need ei asenda, kuid leevendust pakuvad need siiski. Akende puudumist ja valguse vähesust kompenseeritakse interjööris ka toataimedega, millel on samuti rahustavad ja meeleolu loovad omadused.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee