Sinu spordiala | Sinu treener

Tarmo Pärna astus kolmanda mehena 300-klubisse 

Liigume.ee, 12. oktoober 2020 18:46
Tarmo PärnaFoto: Henry Küla
Eestis oli seni kaks, pärast äsjaseid Eesti meistrivõistlusi on aga kolm meest, kes ametlikult suruvad 300 kilo või üle selle.

12 aasta jooksul olid seekordsed võistlused Tarmo Pärna jaoks kõige pingelisemad. Juba nädal enne võistlusi hakkasid tema peas keerlema igasugused mõtted. Lisapingeid tekitas teadmine, et ta läheb seekord tegema väga suurt tulemust, sisenema Kaido Leesmanni ja Siim Rasti kõrvale nii-öelda 300-klubisse. Viimased aastad on tulnud kõvasti juurde nii kaalu kui ka jõudu, aga võistlustel realiseerimisega on Pärnal olnud probleeme, ei saa katseid kirja. Kui kevadel pandi saalid kinni, sai tehtud väike restart. Pärna muutis senist treeningkava ja õppis ümber teistmoodi suruma. See kõik kandis vilja, ta sai kirja kõik kolm katset, parandas oma senist parimat tulemust 32,5 kilo võrra ja sai viimase katsega kirja 307,5 kilo.

Napp kaotus

Kullaks sellest ei piisanud. Kulla võttis taas Kaido Leesmann. Kuivõrd on võimalik võita, kui Leesmann on alati ees? Kaalu ju ka ei vaheta, kui on antud selline kaal.

„Kaido on kindlasti läbi aegade kõige edukam lamades suruja. Neid absoluuttiitleid on tal rohkem kui kellelgi teisel. Temale kaotamine pole kindlasti häbiasi, eriti veel, kui jääd talle alla napilt, 5 kiloga. Hetkel töötab minu kasuks vanus. Kaido surus 300 kilo 43-aastasena, mul õnnestus see teha aasta varem ja natuke rohkemgi. Kui Kaido jääb iga aastaga vanemaks, siis mina saan vanemaks,” naerab Pärna.

Tarmo Pärna Foto: Henry Küla

„Ma jäin küll alla oma heale sõbrale, kuid ma ei tunne end üldse kaotajana, sest sai tehtud suurem tulemus, kui algselt plaanisin. Koos tiimiga me oma tulemusi ka õhtul tähistasime. Väga lahe on, kui sind õnnitletakse su tulemuse, mitte koha eest,” jätkab ta. „Tublid olid siin ka korraldajad ja Eesti Jõutõsteliit, et võistlus ikka ära korraldati. Oli suur oht, et see aasta ei toimugi võistlusi.”

„Reval tiimi tuleb ka siin kiita. Kes abi vajas, see ka seda sai. Oli vaja abistada lava taga või lava peal - ikka meie poisid appi tulid. Hea on see tunne, kui sul selja taga selline meeskond,” sõnab Pärna.

Revali jõutõstjad võitsid meeskondlikus arvestuses kaks esimest kohta. Tiimis leidub mehi, kes võistlevad ainult lamades surumises, ja on ka kolmevõistlejaid. Pärna leidis ise tee jõutõstmisse läbi surumise ja on klubisse toonud mitu andekat poissi, kes võitnud meistritiitleid just lamades surumises. Väga paljudele Revali klubi poistele on see ala just kõige südamelähedasem. Näiteks Kristjan Liimand paugutas vägevaid tulemusi kunagi noorena ja Hjalmar Mäe omab hetkel kehakaalus kuni 105 kilo Eesti rekordit. Eks ole eeskujuks ka Leesmann, kes andekas just surumises.

Toitumine aitab

Pärnal on tegelikult tõsised tulevikuplaanid. Ta on hakanud vaatama kaugemale, lamades surumise Eesti absoluutse rekordi poole, mis hetkel kuulub Rastile 322,5 kiloga. Pärna soov oleks endas leida veel need puuduolevad 15 kilo ja võtta see tulemus oma nimele.

Kindlasti aitab sellele kaasa toitumine. Pärna on Leesmanni poes Fit 360 külaline igal nädalal. Kõige rohkem kulub tal valgupulbrit, lemmikuks hetkel QNT tootja Metapure. Seda segab Pärna nii hommikupudru sisse kui ka trennijärgsesse shake’i. Suure tähtsusega tema toidulisanditevalikus on erinevad aminohapped ja kreatiin. Kuna trennid kisuvad tihti kolmetunnisteks, siis kasutab Pärna igas trennis BCAA jooki, mis hoiab üleval fookust ja tahet trenni lõpuni. Kreatiin aga annab juurde jõudu. Siinkohal täpsustab Pärna, et ükski toidulisand ei tööta kodus diivanil istudes, küll aga annavad efekti, kui kompad trennis või tööl oma piire.

„Jõutõstmist parandaks kindlasti erinevad toetused, olgu see siis riigilt või sponsoritelt. Revali spordiklubis on jõutõstjatele treeningvahendid, kuid mitte igas saalis. Kui ala saaks suuremat tunnustust, organiseeriksid ka teised klubid omale vastavad pingid ja ala võidaks juurde rohkem harrastajaid,” usub Pärna.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee