Liikumine ja tervis | Sinu treener

Kuus põhjust, miks kehaliselt aktiivsed inimesed eelistavad taimset toitu 

Liigume.ee, 19. oktoober 2021 22:30
Foto: Pexels
Nii mõnedki maailmakuulsad sportlased – alates tennisekuninganna Venus Williamsist kuni F1 maailmameistri Lewis Hamiltonini – on juba tõestanud taimselt toitumise positiivset mõju nende sporditulemustele. Krete Koovit terviseliikumisest Taimne Teisipäev annab ülevaate kuuest heast põhjusest, miks sportliku ja aktiivse eluviisiga inimesena rohkem taimset toitu tarbida.

* Südame tervis. Isegi heas füüsilises vormis olevatel sportlastel on oht haigestuda südamehaigustesse: uuringud on näidanud, et ligi 40 protsendil kestvusratturitest ja -jooksjatest on lupjunud veresooned. Taimne toidulaud aitab küllastunud rasva suuresti asendada polüküllastumata rasvaga, mis vähendab südame- ja veresoonkonna rikete riski ja langetab vererõhku. Küllastunud rasva leidub peamiselt loomsetes toiduainetes. Taimsetes toitudes esineb seda harva. 

* Verevoolu paranemine. On leitud, et taimne toidulaud parandab arterite paindlikkust ja läbimõõtu, mis viib parema verevooluni. Ühes uuringus leiti, et isegi üks kõrge rasvasisaldusega eine võib häirida vereringe funktsioone koguni mitu tundi.

* Kiirem taastumine. Liha tarbimist seostatakse kõrge kolesteroolitasemega, mis võimendab põletiku teket kehas. Samuti soodustab see lihasturseid, mis põhjustavad valu ning mõjutavad negatiivselt sportlase taastumist. Uuringud näitavad, et taimsel dieedil tarbib inimene rohkem põletikuvastase toimega toitu.

* Antioksüdandid parandavad jõudlust. Taimset toitu söövad inimesed omastavad tihti rohkem antioksüdante, mis aitavad vabu radikaale kehas neutraliseerida. Vabad radikaalid põhjustavad lihaste väsimust ja põletiku teket, vähendavad sportlikku jõudlust ja aeglustavad taastumist.

* Parem aeroobne võimekus. Taimne toit, milles on üldjuhul vähe rasva ja palju kiudaineid, aitab vabaneda liigsest rasvast keha koostises. Keharasva vähenemine, kuid lihasmassi ja füüsilise vormi säilitamine viivad aeroobse võimekuse kasvuni. Uuringud on näidanud, et taimsel dieedil olevad sportlased on suurendanud oma VO2 max näitajat – maksimaalset hapniku kogust, mida nad saavad intensiivse treeningu ajal kasutada.  

Samal teemal

17.10.2020
EESTI TIPPKOKAD: taimsed toidud osutusid tõelisteks hittideks, hakkame neid rohkem pakkuma