Liikumine ja tervis | Sinu treener

Õues sportijatele! Suvise UV-kiirguse kahjustus on tõsisem kui talvel külmetamisel 

Toimetas Silja Paavle, 8. august 2020, 18:04
Foto: PantherMedia/Scanpix
"Talvisel ajal välitingimustes treenides kaitseme ennast külma eest sooja spordipesu ja kihilise riietusega. Suvisel ajal kipume aga jätma oma kehad kaitseta UV-kiirguse eest, kuigi selle tervist kahjustavad mõjud on mõnes mõttes tõsisemad kui külmetamisel," nendib Südameapteegi proviisor Pärtel Relve. Kuidas oma nahka sportimisel päikese eest kaitsta, selgitab proviisor lähemalt.

Inimesed on agarad end külma eest kaitsma, sest külmetust tunneme vahetult. Päikesest paiskuv ultraviolettkiirgus ründab aga salakavalalt ning selle mõjusid tajume ainult siis, kui saame korraga eriti suure annuse kiirgust, mistõttu nahk põleb punaseks ja surma saanud nahaosad hakkavad hiljem ebemetena küljest pudenema. Veel tõsisemad kahjud saabuvad, kui laseme päikesel kaitsmata nahka vaikselt, aga mitmete aastate jooksul räsida. Ultraviolettkiirgusega aastate jooksul kahjustatud nahk ei ole meeldivalt jumekas, vaid ebaloomulikult tume, kuiv ja kortsuline, sellele võib tekkida rohkelt sünnimärke ning halvimal juhul idaneb seal nahavähk.

Mõnikord ollakse päikesekaitse kasutamisele vastu seetõttu, et kardetakse, nagu ei saaks seda kasutades nahka pruuniks. Sellel hirmul pole alust. Päikesekaitsevahendit kasutades tuleb küll jume natukene aeglasemalt, aga selle eest jääb see ilusam. Justnagu ka sporti tehes, ei jõua hea tulemuseni üksikute üle pingutamistega.

Päikesekahjustus on eriti kerge tekkima rannas sportides

Mere ääres on rohkem tuult. Liikuv õhk jahutab nahka ning maskeerib kõrvetust. Ultraviolettkiirgust tuul aga minema ei puhu. See tähendab, et kuigi nahk saab päikesest sama palju kahjustada, on ohusignaal nõrgem. Sarnane oht varitseb ujumisel või ennast veespordis proovile pannes. Ohtralt vees viibides võib veepinnalt peegelduv päike kõrvetada ootamatute nurkade alt. Seega kui on plaanis randa minna ja lisaks liivapealsele ka vees aktiivne olla, on mõistlik valida päikesekaitse, mis märjaga nii kergesti maha ei tuleks.

Sporti tegevale inimesele on vast iseenesestmõistetav, et suvel väljas liikudes peaks vesi alati käepärast olema. Piisav vedeliku tarbimine pole vajalik mitte ainult ainevahetuse seisukohalt, vaid ka naha kaitsefunktsioonide toimimiseks, eriti intensiivse päikese korral.

Mõned päikesekaitsevahendid on teistest tõhusamad

Päikesekaitsevahendite tugevust mõõdetakse päikesekaitsefaktoriga. Seda tähistatakse lühendiga SPF, mis tuleneb ingliskeelsetest sõnadest sun protection factor. SPF näitab, mitu korda vähem jõuab ohtlikku päikesekiirgust nahale. Näiteks SPF 30 puhul jõuab nahani 30 korda vähem kiirgust kui jõuaks ilma kaitseta nahale. Ümber arvestatult tähendab see, et SPF 30 korral jõuab nahka 30 minuti jooksul sama palju ultraviolettkiirgust nagu jõuaks ilma kaitseta 1 minuti jooksul. Rusikareeglina ongi SPF 30 Eesti tingimustes päikeselise ilma ja tavalise naha korral kõige sobivama tugevusega päikesekaitse.

Päikesepaiste esimesi kahjustusi ei suuda inimene tunnetada

Kui lõpuks päikese käest tagasi tuppa jõuda, on hea mõte toetada naha taastumist järelhooldusvahendiga. Pahatihti kiputakse arvama, et nn aftersun määrded on vajalikud ainult päikesekõrvetuse korral. Tegelikult leiavad nahasisesed kahjustused aset veel enne kui nahk tulitamata hakkab. Päikesepaiste esimesi kahjustusi ei suuda inimene tunnetada. Ühtlasi kuivatab päike naha loomuliku siseniiskuse, isegi kui kasutada päikesekaitsevahendit. Järelhooldusvahendid taastavad naha niiskust ning aitavad nahal tõhusamalt võimalikest päikesekahjustustest taastuda.

Kui aga päike on juba tuntavalt nahka põletanud, tuleb järelhooldusvahendit määrida seda tihedamalt ning vältida katmata nahaga päikese kätte sattumist ka järgmistel päevadel. Õnneks on välja suremas kunagi populaarne rahvatarkus, nagu oleks päikesepõletuse korral abi külma hapukoore nahale määrimisest. Kuigi see tekitab põletada saanud nahal mõnusa tunde, pole hapukoore põletusele määrimine mitte lihtsalt kasutu, vaid lausa kahjustav, sest tõkestab rasvase konsistentsi tõttu naha võimalusi end ise jahutada.

Sageli liigume palju väljas just seetõttu, et olla tervislikud. Tervise hoidmise juurde kuulub aga ka mõistlik kaitsmine välitingimuste eest. "Suvisel ajal tähendab see, et lisaks veepudelile hoiab tervisele tähelepanu pöörav liikuja käepärast piisava tugevusega päikesekaitsevahendit," räägib Südameapteegi proviisor Pärtel Relve.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee