Liikumine ja tervis | Sinu treener

Teadlased: regulaarne jooksutrenn aitab mälu parandada 

Liigume.ee, 7. mai 2020, 16:23
Foto: Pixabay
Teadlased on leidnud, et regulaarne jooksutreening aitab lisaks lihastele ja füüsilise vastupidavuse parandamisele kaasa ka mälu paranemisele.

See on seotud sellega, et jooksmine tõstab veres teatud valgu taset, mis on seotud ka mälu tööga. Newsmax vahendab ajakirjas Cell Metabolism ilmunud uuringut, milles kirjeldatakse USA ja Saksa teadlaste ühisuuringut.

Selle käigus jälgisid teadlased valgu katepsiin B mõju kahte gruppi jaotatud hiirte peal.

esimesse gruppi kuulusid hiired, kes suutsid seda valku toota, teise hiired, kes seda ei suutnud. Mõlemat gruppi jälgiti nii jooksu ajal kui rahuolekus nädal aega.

Nädala aja jooksul pidid hiired iga päev ka ujuma väikses basseinis. Sinna oli paigaldatud veealune platvorm, milleni hiired pidid jõudma.

Juba mõne päeva pärast olid hiired saanud selgeks, kus see asub. Küll aga ilmnes, et kui hiired enne ujumaminekut jooksid, leidsid katepsiin B talitusega hiired platvormi paremini üles. Teised hiired pidid rohkem vaeva nägema.

Teadlased selgitavad, et valk nimega katepsiin B aktiveerub liigutamisel hiirtel, reesusahvidel ja inimestel. Ka inimeste puhul on leitud, et kui nad treenivad neli kuud järjest regulaarselt, suudavad nad paremini sooritada keerulisi ülesandeid - näiteks mälu järgi joonistada.

Ning päris kindlasti näitab see uuring teadlaste hinnangul, et  järjepidevalt tervisliku elustiili jälgimine tasub end ära. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee